Perkant naudotą automobilį, svarbu žinoti jo istoriją. Ar jis buvo patekęs į avarijas? Ar buvo atliktas ridos klastojimas? Ar jis nėra vogtas? Atsakymus į šiuos ir kitus klausimus gali padėti rasti VIN (Vehicle Identification Number) dekoderis.

Kas yra VIN kodas?

VIN kodas – tai unikalus 17 simbolių kodas, kuris yra priskirtas kiekvienam automobiliui. Tai tarsi automobilio pirštų atspaudai, leidžiantys identifikuoti konkretų automobilį. VIN kodas suteikia galimybę atsekti automobilio istoriją nuo jo pagaminimo iki šių dienų. Šiame kode užšifruota informacija apie automobilio gamintoją, modelį, pagaminimo metus, komplektaciją ir kitus svarbius duomenis.

VIN kodą galite rasti keliose vietose:

  • Ant automobilio kėbulo: Dažniausiai VIN kodas yra įspaustas ant priekinio stiklo apačioje, vairuotojo pusėje, arba ant durelių statramsčio. Taip pat jis gali būti po variklio dangčiu, ant rėmo arba ant kėbulo plokštelės.
  • Automobilio dokumentuose: VIN kodas yra nurodytas automobilio registracijos liudijime, techninės apžiūros dokumentuose ir draudimo polise.

Kodėl svarbu patikrinti automobilio istoriją pagal VIN kodą?

Patikrinus automobilio istoriją pagal VIN kodą, galima sužinoti:

  • Ar automobilis nebuvo patekęs į avarijas: Avarijų istorija gali atskleisti, ar automobilis buvo rimtai apgadintas ir ar buvo atliktas kokybiškas remontas. Tai svarbu, nes avarijos gali turėti įtakos automobilio saugumui ir vertei.
  • Ar nebuvo atliktas ridos klastojimas: Ridos klastojimas yra dažna problema naudotų automobilių rinkoje. Patikrinus istoriją, galima sužinoti, ar rida atitinka tikrovę ir ar nebuvo bandoma ją sumažinti. Sumažinta rida gali klaidinti pirkėjus ir leisti pardavėjams uždirbti daugiau.
  • Ar automobilis nėra vogtas: Patikrinus VIN kodą, galima sužinoti, ar automobilis nėra įtrauktas į vogtų automobilių duomenų bazę. Tai padeda išvengti problemų su teisėsauga ir užtikrina, kad perkate teisėtai įsigytą automobilį.
  • Ar automobilis neturi finansinių įsipareigojimų: Patikrinus istoriją, galima sužinoti, ar automobilis nėra įkeistas, lizinguojamas ar neturi kitų finansinių įsipareigojimų. Tai svarbu, nes įsigijus automobilį su finansiniais įsipareigojimais, galite susidurti su problemomis, pavyzdžiui, automobilio konfiskavimu.
  • Techninės apžiūros istoriją: Galima pamatyti, ar automobilis reguliariai praeidavo techninę apžiūrą, ar buvo nustatyta rimtų gedimų. Tai leidžia įvertinti automobilio techninę būklę ir galimus remonto kaštus.
  • Savininkų skaičių: Kuo daugiau savininkų turėjo automobilis, tuo didesnė tikimybė, kad jis buvo intensyviai naudojamas ir galbūt ne visada tinkamai prižiūrimas.
  • Remonto istoriją: Jei automobilis buvo remontuojamas, galima sužinoti, kokie darbai buvo atlikti ir kokios detalės buvo pakeistos. Tai leidžia įvertinti remonto kokybę ir galimus ateities remonto poreikius.
  • Ar automobilis nebuvo naudojamas kaip taksi ar nuomojamas: Tokie automobiliai dažniausiai būna labiau nusidėvėję ir reikalauja daugiau priežiūros.
  • Gamintojo atšaukimus: Galima sužinoti, ar gamintojas nebuvo atšaukęs automobilio dėl kokių nors defektų ar saugumo problemų.

Žinant šią informaciją, galite priimti pagrįstą sprendimą dėl automobilio pirkimo ir išvengti nemalonių staigmenų ateityje.

Kaip patikrinti automobilio istoriją pagal VIN kodą?

Automobilio istoriją pagal VIN kodą galima patikrinti keliais būdais:

  1. Naudojantis internetiniais VIN dekoderiais: Yra daugybė internetinių svetainių, siūlančių VIN dekoderius. Tiesiog įveskite VIN kodą į atitinkamą laukelį ir gausite informaciją apie automobilio pagaminimo metus, modelį, komplektaciją ir kitus duomenis. Kai kurie dekoderiai yra nemokami, tačiau išsamesnės informacijos (pvz., avarijų istorijos) gavimui gali reikėti mokėti.
  2. Kreipiantis į specializuotas įmones: Yra įmonių, kurios specializuojasi automobilių istorijos patikrinime. Jos gali pateikti išsamias ataskaitas apie automobilio istoriją, įskaitant avarijų istoriją, ridos duomenis, savininkų skaičių ir kitą svarbią informaciją. Už šias paslaugas paprastai reikia mokėti.
  3. Kreipiantis į gamintojo atstovybę: Kai kuriais atvejais automobilio gamintojo atstovybė gali pateikti informaciją apie automobilio istoriją, ypač jei automobilis buvo aptarnaujamas jų servise.

Svarbu: Nemokami VIN dekoderiai paprastai pateikia tik pagrindinę informaciją apie automobilį. Norint gauti išsamią informaciją apie automobilio istoriją, rekomenduojama naudotis mokamomis paslaugomis arba kreiptis į specializuotas įmones.

Populiariausi VIN dekoderiai ir paslaugų teikėjai

Štai keletas populiarių VIN dekoderių ir paslaugų teikėjų, siūlančių automobilių istorijos patikrinimą:

  • carVertical: Platforma, siūlanti išsamias automobilių istorijos ataskaitas, įskaitant avarijų istoriją, ridos duomenis, savininkų skaičių ir kitą svarbią informaciją.
  • autoDNA: Kita populiari platforma, siūlanti panašias paslaugas kaip ir carVertical.
  • vin-info.lt: Lietuviška platforma, siūlanti automobilių istorijos patikrinimą pagal VIN kodą.
  • vinpatikra.lt: Dar viena lietuviška platforma, skirta automobilių istorijos patikrinimui.
  • carfax.com: Tarptautinė platforma, siūlanti išsamias automobilių istorijos ataskaitas.

Prieš pasirenkant paslaugų teikėją, rekomenduojama palyginti jų siūlomas kainas ir ataskaitų turinį, kad pasirinktumėte geriausiai jūsų poreikius atitinkančią paslaugą.

Kaip interpretuoti VIN dekoderio ataskaitą?

Gavę VIN dekoderio ataskaitą, atidžiai ją peržiūrėkite. Atkreipkite dėmesį į šiuos dalykus:

  • Avarijų istoriją: Patikrinkite, ar automobilis nebuvo patekęs į avarijas. Jei buvo, sužinokite, kokio masto buvo apgadinimai ir ar buvo atliktas kokybiškas remontas.
  • Ridos duomenis: Palyginkite ataskaitoje nurodytą ridą su automobilio odometro rodmenimis. Jei yra neatitikimų, tai gali reikšti, kad buvo atliktas ridos klastojimas.
  • Savininkų skaičių: Kuo mažiau savininkų turėjo automobilis, tuo geriau.
  • Techninės apžiūros istoriją: Patikrinkite, ar automobilis reguliariai praeidavo techninę apžiūrą ir ar nebuvo nustatyta rimtų gedimų.
  • Finansinius įsipareigojimus: Įsitikinkite, kad automobilis neturi finansinių įsipareigojimų, tokių kaip įkeitimas ar lizingas.

Jei ataskaitoje randate kokių nors neaiškumų ar įtartinų dalykų, rekomenduojama kreiptis į specialistą, kuris galėtų padėti jums interpretuoti ataskaitą ir įvertinti automobilio būklę.

Ką daryti, jei VIN dekoderio ataskaitoje randama problemų?

Jei VIN dekoderio ataskaitoje randama problemų, tokių kaip avarijų istorija, ridos klastojimas ar finansiniai įsipareigojimai, turite kelias galimybes:

  • Atsisakyti pirkti automobilį: Jei problemos yra rimtos, geriausia atsisakyti pirkti automobilį ir ieškoti kito varianto.
  • Derėtis dėl kainos: Jei vis dar norite pirkti automobilį, galite derėtis dėl kainos, atsižvelgdami į ataskaitoje nustatytas problemas.
  • Kreiptis į specialistą: Jei nesate tikri, kaip įvertinti ataskaitoje nustatytas problemas, galite kreiptis į specialistą, kuris galėtų jums padėti.

Alternatyvūs būdai patikrinti automobilio istoriją

Be VIN dekoderio, yra ir kitų būdų patikrinti automobilio istoriją:

  • Automobilio apžiūra servise: Prieš perkant automobilį, rekomenduojama nuvežti jį į servisą, kad specialistai atliktų išsamią apžiūrą ir įvertintų jo techninę būklę.
  • Bandomasis važiavimas: Atlikite bandomąjį važiavimą, kad įsitikintumėte, jog automobilis veikia tinkamai ir nėra jokių neįprastų garsų ar vibracijų.
  • Dokumentų patikrinimas: Atidžiai patikrinkite visus automobilio dokumentus, tokius kaip registracijos liudijimas, techninės apžiūros dokumentai ir draudimo polisas.
  • Savininko apklausa: Jei įmanoma, pasikalbėkite su buvusiu automobilio savininku ir paklauskite jo apie automobilio istoriją.

Išvados

VIN dekoderis yra naudingas įrankis, leidžiantis patikrinti automobilio istoriją ir išvengti nemalonių staigmenų perkant naudotą automobilį. Tačiau svarbu atsiminti, kad VIN dekoderis nėra vienintelis informacijos šaltinis. Rekomenduojama naudotis keliais būdais patikrinti automobilio istoriją, kad gautumėte kuo išsamesnę informaciją ir priimtumėte pagrįstą sprendimą.

Tags:

Panašūs įrašai: