Motorinė transporto priemonė – tai plati sąvoka, apimanti įvairias transporto priemones, kurios juda varomos variklio. Lietuvos Kelių eismo taisyklės (KET) tiksliai apibrėžia motorinę transporto priemonę ir skirsto jas į kategorijas, nustatydamos reikalavimus vairuotojams, transporto priemonių techninei būklei ir eismo saugumui. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime, kas laikoma motorine transporto priemone, kokios yra pagrindinės jos klasifikacijos pagal KET, ir atkreipsime dėmesį į svarbiausius aspektus, kuriuos turėtų žinoti kiekvienas eismo dalyvis.
Motorinės Transporto Priemonės Apibrėžimas KET
Pagal KET,motorinė transporto priemonė – tai savaeigė transporto priemonė, išskyrus bėginę transporto priemonę (tramvajų, traukinį) ir dviratį su elektriniu varikliu, kurio didžiausia naudingoji galia ne didesnė kaip 0,25 kW, o didžiausiasis projektinis greitis ne didesnis kaip 25 km/h. Šis apibrėžimas yra esminis, nes jis atskiria motorines transporto priemones nuo kitų transporto priemonių, kurioms taikomi skirtingi reikalavimai ir taisyklės.
Svarbu atkreipti dėmesį į kelis esminius aspektus, išskiriančius motorinę transporto priemonę:
- Savaeigė: Transporto priemonė turi judėti pati, naudojant įmontuotą variklį.
- Išimtys: Apibrėžimas netaikomas bėginėms transporto priemonėms (tramvajams, traukiniams), kurie juda bėgiais, ir dviračiams su silpnu elektriniu varikliu.
Motorinių Transporto Priemonių Klasifikacija Pagal KET
KET numato įvairias motorinių transporto priemonių klasifikacijas, atsižvelgiant į jų tipą, paskirtį, technines charakteristikas ir kitus parametrus. Šios klasifikacijos yra svarbios nustatant vairuotojo pažymėjimo kategoriją, transporto priemonės registracijos reikalavimus, techninės apžiūros periodiškumą, mokesčius ir kitus aspektus.
Pagrindinės Motorinių Transporto Priemonių Kategorijos:
KET skirsto motorines transporto priemones į šias pagrindines kategorijas:
- M kategorija: Motorinės transporto priemonės, skirtos keleiviams vežti.
- N kategorija: Motorinės transporto priemonės, skirtos kroviniams vežti.
- O kategorija: Priekabos (įskaitant puspriekabes).
- L kategorija: Motociklai, mopedai, triračiai ir keturračiai.
- T kategorija: Traktoriai.
- S kategorija: Savaeigės mašinos.
Detalesnė Klasifikacija Pagal Kategorijas:
Kiekviena iš šių kategorijų yra skirstoma į smulkesnes pogrupes, atsižvelgiant į transporto priemonės masę, keleivių skaičių, variklio galią ir kitus techninius parametrus.
M Kategorija (Keleiviams Vežti):
- M1: Transporto priemonės, skirtos keleiviams vežti ir turinčios ne daugiau kaip 8 sėdimas vietas, neskaitant vairuotojo vietos (lengvieji automobiliai).
- M2: Transporto priemonės, skirtos keleiviams vežti ir turinčios daugiau kaip 8 sėdimas vietas, neskaitant vairuotojo vietos, ir kurių didžiausioji masė ne didesnė kaip 5 t (mikroautobusai, maži autobusai).
- M3: Transporto priemonės, skirtos keleiviams vežti ir turinčios daugiau kaip 8 sėdimas vietas, neskaitant vairuotojo vietos, ir kurių didžiausioji masė didesnė kaip 5 t (autobusai).
N Kategorija (Kroviniams Vežti):
- N1: Transporto priemonės, skirtos kroviniams vežti ir kurių didžiausioji masė ne didesnė kaip 3,5 t (lengvieji krovininiai automobiliai).
- N2: Transporto priemonės, skirtos kroviniams vežti ir kurių didžiausioji masė didesnė kaip 3,5 t, bet ne didesnė kaip 12 t (vidutiniai krovininiai automobiliai).
- N3: Transporto priemonės, skirtos kroviniams vežti ir kurių didžiausioji masė didesnė kaip 12 t (sunkvežimiai).
O Kategorija (Priekabos):
- O1: Priekabos, kurių didžiausioji masė ne didesnė kaip 0,75 t.
- O2: Priekabos, kurių didžiausioji masė didesnė kaip 0,75 t, bet ne didesnė kaip 3,5 t.
- O3: Priekabos, kurių didžiausioji masė didesnė kaip 3,5 t, bet ne didesnė kaip 10 t.
- O4: Priekabos, kurių didžiausioji masė didesnė kaip 10 t.
L Kategorija (Motociklai, Mopedai, Triračiai ir Keturračiai):
- L1e: Mopedai (dviejų ratų transporto priemonės, kurių didžiausiasis projektinis greitis ne didesnis kaip 45 km/h ir kurių variklio darbinis tūris ne didesnis kaip 50 cm³ (esant vidaus degimo varikliui) arba kurių didžiausia naudingoji galia ne didesnė kaip 4 kW (esant elektros varikliui)).
- L2e: Triračiai mopedai (trijų ratų transporto priemonės, kurių didžiausiasis projektinis greitis ne didesnis kaip 45 km/h ir kurių variklio darbinis tūris ne didesnis kaip 50 cm³ (esant kibirkštinio (priverstinio) uždegimo varikliui) arba kurių didžiausia naudingoji galia ne didesnė kaip 4 kW (esant elektros varikliui)).
- L3e: Motociklai (dviejų ratų transporto priemonės, kurios neatitinka mopedų apibrėžimo).
- L4e: Motociklai su šonine priekaba.
- L5e: Triračiai motociklai (trijų ratų transporto priemonės, kurios neatitinka triračių mopedų apibrėžimo).
- L6e: Lengvieji keturračiai (keturratės motorinės transporto priemonės, kurių masė (be akumuliatorių baterijų, jeigu tai elektros varikliu varoma transporto priemonė) be krovinio yra ne didesnė kaip 350 kg, didžiausiasis projektinis greitis ne didesnis kaip 45 km/h ir kurios variklio darbinis tūris ne didesnis kaip 50 cm³ (esant kibirkštinio (priverstinio) uždegimo varikliui) arba kurių didžiausia naudingoji galia ne didesnė kaip 4 kW (esant kitokio tipo varikliui)).
- L7e: Keturračiai (keturratės motorinės transporto priemonės, kurios neatitinka lengvųjų keturračių apibrėžimo).
Svarbu! Lengvasis keturratis keturratė motorinė transporto priemonė, kurios masė (be akumuliatorių baterijų, jeigu tai elektros varikliu varoma transporto priemonė) be krovinio yra ne didesnė kaip 350 kg, didžiausiasis projektinis greitis ne didesnis kaip 45 km/h ir kurios variklio darbinis tūris ne didesnis kaip 50 cm3 (esant kibirkštinio (priverstini... Galingasis keturratis motociklas, tai keturratė motorinė transporto priemonė, kuri negali būti klasifikuojama kaip lengvasis keturratis ar keturratis ir kurios didžiausioji naudingoji galia didesnė kaip 15 kW, bet ne didesnė kaip 100 kW, variklio darbinis tūris ne didesnis kaip 1 000 cm3.
T Kategorija (Traktoriai):
- T1: Ratiniai traktoriai, kurių artimiausias ašių atstumas ne mažesnis kaip 1150 mm, tuščio traktoriaus masė, esant standartinei komplektacijai, didesnė kaip 600 kg ir prošvaisa ne didesnė kaip 1000 mm.
- T2: Ratiniai traktoriai, kurių artimiausias ašių atstumas mažesnis kaip 1150 mm, tuščio traktoriaus masė, esant standartinei komplektacijai, didesnė kaip 600 kg ir prošvaisa ne didesnė kaip 600 mm.
- T3: Ratiniai traktoriai, kurių tuščio traktoriaus masė, esant standartinei komplektacijai, ne didesnė kaip 600 kg.
- T4: Specialios paskirties traktoriai.
S Kategorija (Savaeigės Mašinos):
Savaeigės mašinos apima įvairią specialią techniką, skirtą žemės ūkiui, statybai, pramonei ir kitoms sritims. Konkretūs reikalavimai ir taisyklės savaeigėms mašinoms nustatomi atsižvelgiant į jų tipą ir paskirtį.
Vairuotojo Pažymėjimo Kategorijos
Kiekvienai motorinės transporto priemonės kategorijai reikalinga atitinkama vairuotojo pažymėjimo kategorija. Vairuotojo pažymėjimo kategorija nustato, kokias transporto priemones vairuotojas turi teisę vairuoti. Štai keletas pagrindinių kategorijų:
- AM: Mopedai.
- A1: Motociklai, kurių variklio darbinis tūris ne didesnis kaip 125 cm³ ir galia ne didesnė kaip 11 kW.
- A2: Motociklai, kurių galia ne didesnė kaip 35 kW, o galios ir masės santykis ne didesnis kaip 0,2 kW/kg.
- A: Motociklai be apribojimų.
- B: Lengvieji automobiliai (M1 kategorija) ir lengvieji krovininiai automobiliai (N1 kategorija), kurių didžiausioji masė ne didesnė kaip 3,5 t.
- C1: Krovininiai automobiliai, kurių didžiausioji masė didesnė kaip 3,5 t, bet ne didesnė kaip 7,5 t.
- C: Krovininiai automobiliai, kurių didžiausioji masė didesnė kaip 3,5 t.
- D1: Autobusai, turintys ne daugiau kaip 16 sėdimų vietų, neskaitant vairuotojo vietos.
- D: Autobusai be apribojimų.
- BE: B kategorijos automobiliai su priekaba, kurios didžiausioji masė didesnė kaip 750 kg.
- C1E: C1 kategorijos automobiliai su priekaba, kurios didžiausioji masė didesnė kaip 750 kg.
- CE: C kategorijos automobiliai su priekaba, kurios didžiausioji masė didesnė kaip 750 kg.
- D1E: D1 kategorijos autobusai su priekaba, kurios didžiausioji masė didesnė kaip 750 kg.
- DE: D kategorijos autobusai su priekaba, kurios didžiausioji masė didesnė kaip 750 kg.
- T: Traktoriai.
Techninė Priežiūra ir Apžiūra
Visos motorinės transporto priemonės privalo būti techniškai tvarkingos ir atitikti nustatytus saugos reikalavimus. Reguliari techninė priežiūra ir periodinė techninė apžiūra yra būtinos siekiant užtikrinti transporto priemonės saugumą ir atitiktį teisės aktams. Techninės apžiūros periodiškumas priklauso nuo transporto priemonės kategorijos ir paskirties.
Atsakomybė Už KET Pažeidimus
Už KET pažeidimus, padarytus vairuojant motorinę transporto priemonę, numatyta administracinė arba baudžiamoji atsakomybė. Atsakomybė priklauso nuo pažeidimo sunkumo ir pasekmių. Svarbu laikytis KET ir būti atsakingu eismo dalyviu, siekiant užtikrinti saugumą keliuose.
Išvados
Motorinė transporto priemonė yra esminė šiuolaikinio transporto sistemos dalis. Supratimas apie motorinės transporto priemonės apibrėžimą, klasifikaciją ir su tuo susijusias taisykles yra būtinas kiekvienam eismo dalyviui. Laikydamiesi KET, užtikrinsime saugesnį ir efektyvesnį eismą visiems.
Tags:
Panašūs įrašai:
- Automobilių Transporto Mazgai: Išsamus Vadovas ir Naudingi Patarimai
- Įgaliojimas Registruoti Transporto Priemonę: Kaip Teisingai Surašyti? Pavyzdžiai, Patarimai
- Išregistruotos transporto priemonės registravimas: kaip atnaujinti registraciją?
- Automobilių Signalizacijos Remontas: Kaip Pasirinkti Geriausią Paslaugą?
- Prancūziški automobilių puslapiai: Geriausių Markių Apžvalga ir Pirkimo Gudrybės