Automobilio elektros sistema yra sudėtingas mechanizmas, kurio sklandus veikimas yra būtinas ne tik komfortiškam vairavimui, bet ir pačiam automobilio užvedimui. Viena iš dažniausiai pasitaikančių, tačiau kartais sunkiai aptinkamų problemų yrasrovės nuotėkis, dar vadinamas parazitiniu srovės vartojimu. Tai situacija, kai net ir išjungus degimą bei visus akivaizdžius elektros prietaisus, tam tikra automobilio elektros sistemos dalis ar komponentas toliau naudoja energiją iš akumuliatoriaus. Ilgainiui net ir nedidelis nuotėkis gali visiškai iškrauti akumuliatorių, ypač jei automobilis ilgiau stovi nenaudojamas, sukeldamas nepatogumų ir netikėtų problemų ryte bandant užvesti variklį.
Šiame straipsnyje detaliai, žingsnis po žingsnio, nagrinėsime, kaip savarankiškai nustatyti srovės nuotėkį automobilyje, naudojant paprastus įrankius, tokius kaip multimetras. Pradėsime nuo pačių pagrindų – simptomų atpažinimo ir pasiruošimo diagnostikai, pereisime prie konkrečių matavimo veiksmų ir galiausiai aptarsime galimas nuotėkio priežastis bei sudėtingesnius atvejus. Tikslas – suteikti išsamią informaciją tiek pradedantiesiems, tiek labiau patyrusiems automobilių savininkams.
Pirmieji Žingsniai: Problemos Atpažinimas ir Pasiruošimas Matavimui
Prieš pradedant bet kokius matavimus, svarbu įsitikinti, kad problema išties yra srovės nuotėkis, o ne, pavyzdžiui, senas ar sugedęs akumuliatorius arba neveikianti krovimo sistema (generatorius). Akivaizdžiausi srovės nuotėkio simptomai yra šie:
- Akumuliatorius išsikrauna per naktį ar kelias dienas: Tai klasikinis požymis. Jei palikus automobilį stovėti ilgesniam laikui (ypač šaltuoju metų laiku), jo nebeįmanoma užvesti, nors prieš tai akumuliatorius buvo pilnai įkrautas, tikėtina, kad kažkas naudoja energiją jam stovint.
- Sunkus variklio užvedimas po stovėjimo: Net jei akumuliatorius neišsikrauna visiškai, nuotėkis gali sumažinti jo įkrovos lygį tiek, kad starteriui sunkiai sekasi prasukti variklį.
- Keisti elektros prietaisų veikimo sutrikimai: Nors rečiau, kartais nuotėkį gali lydėti ir kiti elektriniai "pokštai" – mirksinčios lemputės, savaime įsijungiantys prietaisai ir pan., tačiau tai labiau būdinga trumpiesiems jungimams.
Jei įtariate srovės nuotėkį, pirmiausia įsitikinkite, kad pats akumuliatorius yra geros būklės. Senas, sulfatavęsis akumuliatorius gali prarasti įkrovą savaime, net ir be jokio išorinio nuotėkio. Akumuliatoriaus būklę galima patikrinti specialiu testeriu autoservise arba naudojant voltmetrą (pilnai įkrauto akumuliatoriaus įtampa ramybės būsenoje turėtų būti apie 12.6-12.8 V). Taip pat svarbu patikrinti generatoriaus veikimą – užvedus variklį, krovimo įtampa turėtų būti apie 13.8-14.5 V.
Jei akumuliatorius ir krovimo sistema veikia tvarkingai, galime pereiti prie srovės nuotėkio paieškos. Tam reikės šių įrankių:
- Multimetras: Tai pagrindinis įrankis. Svarbu, kad multimetras turėtų nuolatinės srovės (DC) matavimo funkciją amperais (A) ir miliamperais (mA). Rekomenduojama naudoti multimetrą, galintį matuoti bent iki 10 A srovę, nes pradinė srovė prijungus prietaisą gali būti didesnė.
- Raktų komplektas: Dažniausiai reikės 8 mm, 10 mm ar 13 mm rakto akumuliatoriaus gnybtui atjungti.
- Apsauginės priemonės: Pirštinės ir apsauginiai akiniai visada yra gera idėja dirbant su automobilio elektros sistema.
Svarbūs Saugumo Aspektai Prieš Pradedant
Dirbant su automobilio elektros sistema, būtina laikytis saugumo reikalavimų:
- Visada atjunkite neigiamą (-) gnybtą: Matuojant srovės nuotėkį, multimetras jungiamas į grandinę nuosekliai. Saugiausia yra atjungti neigiamą (įžemintą) akumuliatoriaus gnybtą ir jungti multimetrą tarp šio gnybto ir paties akumuliatoriaus poliaus. Atjungiant teigiamą (+) gnybtą, kyla didesnė rizika netyčia raktu ar multimetro laidu paliesti kėbulą ir sukelti trumpąjį jungimą.
- Niekada nejunkite multimetro lygiagrečiai srovei matuoti: Multimetras, nustatytas matuoti srovę (amperus), turi labai mažą vidinę varžą. Prijungus jį lygiagrečiai (pvz., prie abiejų akumuliatoriaus gnybtų), sukelsite trumpąjį jungimą, kuris gali sugadinti multimetrą, laidus ar net akumuliatorių.
- Būkite atsargūs su oro pagalvių sistema: Kai kuriuose automobiliuose net ir atjungus akumuliatorių, oro pagalvių sistemos moduliai gali likti aktyvūs tam tikrą laiką. Venkite dirbti arti šių komponentų.
- Modernių automobilių specifika: Šiuolaikiniuose automobiliuose yra daugybė elektroninių valdymo blokų (ECU, BCM ir kt.), kurie po degimo išjungimo pereina į "miego" režimą palaipsniui. Todėl prieš matuojant nuotėkį, būtina palaukti tam tikrą laiką (nuo 15 minučių iki valandos ar net ilgiau, priklausomai nuo modelio), kad visi moduliai užmigtų.
- Neužveskite variklio su prijungtu multimetru srovės matavimo režime: Bandant užvesti variklį, starteris naudoja labai didelę srovę (šimtus amperų), kuri akimirksniu sugadins jūsų multimetrą, nustatytą matuoti 10 A ar 20 A.
Srovės Nuotėkio Matavimas: Žingsnis po Žingsnio
Atlikę visus pasiruošimo darbus ir įsisąmoninę saugumo reikalavimus, galime pradėti patį matavimo procesą.
1 Žingsnis: Automobilio Paruošimas
- Pastatykite automobilį saugioje, gerai apšviestoje vietoje.
- Išjunkite degimą ir ištraukite raktelį iš spynelės.
- Įsitikinkite, kad visi elektros prietaisai yra išjungti: šviesos, radijas, salono apšvietimas (užtikrinkite, kad durų, bagažinės, daiktadėžės lemputės nedega – jei reikia, užrakinkite spyneles atsuktuvu, kad automobilis "manytų", jog viskas uždaryta), ventiliatorius ir kt.
- Uždarykite visas duris, bagažinę ir variklio gaubtą (gaubtą galite palikti atrakintą, bet priglaustą, kad būtų prieiga prie akumuliatoriaus, tačiau įsitikinkite, kad jo padėties daviklis, jei toks yra, neaktyvuoja jokių sistemų). Kai kuriuose automobiliuose gali tekti "apgauti" gaubto jutiklį, kad signalizacija ar kiti moduliai pereitų į ramybės būseną.
- Palaukite. Tai itin svarbus žingsnis moderniuose automobiliuose. Palaukite bent 15-30 minučių, o kai kuriems modeliams gali prireikti ir valandos ar daugiau, kad visi elektroniniai valdymo blokai pereitų į "miego" (ramybės) režimą. Tikslią informaciją reikėtų rasti konkretaus automobilio techninėje dokumentacijoje, tačiau 30-60 minučių dažniausiai pakanka.
2 Žingsnis: Multimetro Paruošimas ir Prijungimas
- Nustatykite multimetrą matuoti nuolatinę srovę (DC Amps). Pradėkite nuo didžiausio diapazono, dažniausiai tai būna 10 A arba 20 A. Tai svarbu, nes atjungus ir vėl prijungus grandinę, kai kurie moduliai gali trumpam "pabusti" ir sukelti srovės šuolį, kuris galėtų sugadinti multimetrą, jei jis nustatytas matuoti miliamperus (mA).
- Įkiškite multimetro laidus į atitinkamas jungtis: juodą laidą į COM (bendrą) lizdą, o raudoną – į lizdą, pažymėtą A, 10A arba 20A (priklausomai nuo multimetro).Neįkiškite raudono laido į mA ar µA lizdą šiame etape!
- Atsargiai atlaisvinkite ir nuimkiteneigiamą (-) akumuliatoriaus gnybtą nuo akumuliatoriaus poliaus. Užtikrinkite, kad gnybtas neliestų jokių metalinių dalių.
- Dabar prijunkite multimetrąnuosekliai į atsiradusią grandinės pertrauką: vieną multimetro zondą (pvz., raudoną) prijunkite prie ką tik nuimto neigiamo gnybto, o kitą zondą (juodą) – prie paties neigiamo (-) akumuliatoriaus poliaus. Nesvarbu, kurį zondą prie kurio taško jungsite (raudoną prie gnybto ar poliaus), srovės stiprumas bus tas pats, tik gali atsirasti neigiamas ženklas ekrane, rodantis srovės kryptį, kas šiuo atveju nesvarbu. Svarbiausia – užtikrinti gerą kontaktą. Galima naudoti spaustukus ("krokodilus"), kad nereikėtų laikyti zondų rankomis.
Alternatyvus būdas išvengti pradinio srovės šuolio: Prieš atjungdami neigiamą gnybtą, galite prijungti multimetro zondus lygiagrečiai gnybtui ir poliui (vieną zondą prie gnybto, kitą prie poliaus, kol gnybtas dar uždėtas). Tada, laikydami zondus vietoje, atjunkite gnybtą. Tokiu būdu grandinė niekada nebus visiškai pertraukta ir išvengsite modulių "pažadinimo". Tačiau šis metodas reikalauja daugiau atsargumo.
3 Žingsnis: Matavimas ir Rezultatų Interpretavimas
- Palaukite kelias sekundes ar minutes, kol multimetro parodymai stabilizuosis. Iš karto po prijungimo srovė gali būti didesnė, nes kai kurie moduliai trumpam aktyvuojasi, bet vėliau turėtų vėl "užmigti".
- Stebėkite multimetro ekraną. Jei matote stabilų rodmenį, tai ir yra jūsų automobilio srovės nuotėkis ramybės būsenoje.
- Normalus srovės nuotėkis: Daugumai automobilių normalus srovės nuotėkis ramybės būsenoje yra tarp0.02 A (20 mA) ir 0.085 A (85 mA). Ši srovė reikalinga palaikyti elektroninių modulių (ECU, BCM) atmintį, laikrodį, radijo nustatymus, signalizacijos budėjimo režimą ir pan. Senesniuose automobiliuose be daug elektronikos nuotėkis gali būti ir mažesnis (iki 10-15 mA). Naujesniuose, prabangiuose automobiliuose su daugybe sistemų (keyless entry, telematika ir t.t.) nuotėkis gali artėti prie viršutinės ribos ar net šiek tiek ją viršyti (iki 100 mA), tačiau tai turėtų būti nurodyta gamintojo specifikacijose.
- Perėjimas prie tikslesnio matavimo: Jei pradinė srovė yra mažesnė nei jūsų multimetro 10 A ar 20 A diapazono mažiausia reikšmė (pvz., mažesnė nei 0.2 A arba 200 mA), galite perjungti multimetrą į miliamperų (mA) matavimo režimą, kad gautumėte tikslesnį rezultatą.SVARBU: Prieš perjungdami laidą į mA lizdą multimetre, turite laikinai sujungti neigiamą gnybtą su akumuliatoriaus poliumi (pvz., trumpikliu su saugikliu), kad nepertrauktumėte grandinės. Pertraukus grandinę keičiant multimetro nustatymus, moduliai vėl "pabus" ir bandant matuoti mA diapazone, didelė pradinė srovė gali sudeginti multimetro saugiklį arba patį prietaisą.
- Nenormalus srovės nuotėkis: Jei matuojama srovė yra didesnė nei 85-100 mA (0.085-0.1 A), tikėtina, kad turite problemą – parazitinį srovės vartotoją. Kuo didesnė srovė, tuo greičiau išsikraus akumuliatorius. Pavyzdžiui, 0.5 A (500 mA) nuotėkis gali iškrauti vidutinį akumuliatorių per kelias dienas ar net valandas.
Nuotėkio Šaltinio Paieška: Saugiklių Metodas
Jei nustatėte, kad srovės nuotėkis viršija normą, kitas žingsnis yra surasti, kuri grandinė ar komponentas jį sukelia. Populiariausias ir dažniausiai efektyvus metodas yra saugiklių traukymas po vieną.
1 Žingsnis: Saugiklių Dėžučių Lokalizavimas
- Automobilyje paprastai būna bent dvi saugiklių dėžutės: viena salone (dažniausiai po prietaisų skydeliu vairuotojo ar keleivio pusėje) ir viena variklio skyriuje.
- Pasinaudokite automobilio savininko vadovu, kad rastumėte tikslias saugiklių dėžučių vietas ir jų schemą, kurioje nurodyta, už kokią grandinę atsakingas kiekvienas saugiklis.
2 Žingsnis: Saugiklių Traukymas ir Stebėjimas
- Palikite multimetrą prijungtą taip pat, kaip matavote bendrą nuotėkį (nuosekliai tarp neigiamo poliaus ir gnybto). Stebėkite jo parodymus.
- Pradėkite sistemingai traukti po vieną saugiklį iš dėžutės. Geriausia pradėti nuo salono saugiklių dėžutės, nes ten dažniau būna prijungti komforto įrangos prietaisai, kurie linkę sukelti nuotėkį (radijas, apšvietimas, stiprintuvai ir pan.).
- Ištraukę saugiklį, palaukite kelias sekundes ir stebėkite multimetro parodymus. Jei srovės nuotėkisženkliai sumažėja (pvz., nuo 0.5 A nukrenta iki 0.05 A), jūs radote probleminę grandinę. Užsirašykite šio saugiklio numerį ar pavadinimą pagal schemą.
- Jei srovė nepakinta, įdėkite saugiklį atgal į jo vietą ir traukite kitą.Svarbu įdėti saugiklį atgal prieš traukiant kitą, kad neprarastumėte sekos ir kad kelios grandinės nebūtų atjungtos vienu metu (nebent ieškote sudėtingesnių problemų).
- Kartokite procesą su visais saugikliais abiejose (ar daugiau, jei yra) saugiklių dėžutėse. Nepamirškite patikrinti ir didesnių srovių saugiklių bei relių (kartais relės kontaktai gali "prilipti" ir palikti grandinę aktyvią). Relių tikrinimas gali būti sudėtingesnis – kartais jas reikia tiesiog sukeisti vietomis su žinomai veikiančia identiška rele.
3 Žingsnis: Probleminės Grandinės Analizė
- Kai surandate saugiklį, kurį ištraukus nuotėkis dingsta ar ženkliai sumažėja, pasinaudokite automobilio schema (savininko vadove ar internete), kad nustatytumėte, kokie prietaisai yra prijungti prie šios grandinės.
- Pavyzdžiui, jei nuotėkis dingo ištraukus radijo saugiklį, problema gali būti pačiame radijo aparate (pvz., jis neišsijungia visiškai) arba su juo susijusiuose komponentuose (stiprintuve, antenos maitinime). Jei tai salono apšvietimo saugiklis – galbūt nuolat dega daiktadėžės ar bagažinės lemputė (net jei atrodo, kad nedega, gali būti minimalus nuotėkis per pažeistą jungiklį ar laidą).
- Toliau reikia tikrinti konkrečius tos grandinės komponentus. Galima bandyti juos fiziškai atjungti po vieną (jei įmanoma) ir stebėti, ar nuotėkis dingsta. Pavyzdžiui, atjungti radijo jungtį, atjungti durų modulį ir pan.
Dažniausios Srovės Nuotėkio Priežastys
Nors kiekvienas atvejis individualus, yra keletas "įtariamųjų", kurie dažniausiai sukelia parazitinį srovės vartojimą:
- Papildomai sumontuota įranga: Tai viena dažniausių priežasčių. Neteisingai prijungta signalizacija, nekokybiškas radijo grotuvas, GPS seklys, vaizdo registratorius, galingas garso stiprintuvas ar net paprastas telefono kroviklis, paliktas pridegiklio lizde (kai kurie lizdai lieka aktyvūs ir išjungus degimą), gali nuolat vartoti srovę. Ypač dažnai problemų kyla, jei įranga prijungta tiesiogiai prie akumuliatoriaus arba prie nuolat maitinamos grandinės, aplenkiant degimo spynelę.
- Salono ir bagažinės apšvietimas: Užstrigęs durų, bagažinės ar daiktadėžės jungiklis gali palikti degti lemputę net ir viską uždarius. Kartais lemputė gali vos rusenti dėl pažeisto laido ar jungiklio, sukeldama nedidelį, bet pastovų nuotėkį.
- Radijo aparatas ar garso sistema: Gamykliniai ar ypač neoriginalūs radijo aparatai kartais sugenda taip, kad neišsijungia visiškai ir toliau naudoja srovę. Tas pats pasakytina apie išorinius stiprintuvus.
- Sugedusios relės: Relės kontaktai laikui bėgant gali oksiduotis ar "prilipti", palikdami grandinę nuolat įjungtą.
- Generatorius: Sugedęs generatoriaus diodų tiltelis gali praleisti srovę atgal į generatoriaus apvijas net neveikiant varikliui. Tai dažnai sukelia gana didelį nuotėkį. Generatoriaus nuotėkį galima patikrinti atjungus pagrindinį storą laidą nuo generatoriaus (prieš tai BŪTINAI atjungus akumuliatoriaus neigiamą gnybtą!) ir pamatuojant nuotėkį – jei jis dingsta, kaltas generatorius.
- Elektroniniai valdymo blokai (ECU, BCM, durų moduliai ir kt.): Kartais gali sugesti pats valdymo blokas, kuris dėl vidinio gedimo nebeužmiega ir nuolat naudoja srovę. Tai viena sunkiau diagnozuojamų problemų.
- Laidų pažeidimai: Pažeista laido izoliacija, ypač jei laidas liečiasi su kėbulu (įžeminimu), gali sukelti nuotėkį. Tai ypač aktualu senesniuose automobiliuose arba po avarijų ar nekokybiško remonto.
Ką Daryti, Jei Nepavyksta Rasti Nuotėkio?
Kartais srovės nuotėkio paieška gali būti sudėtinga, ypač jei nuotėkis yra nepastovus (atsiranda ir dingsta) arba jei jį sukelia keli šaltiniai vienu metu. Keli patarimai sudėtingesniems atvejams:
- Patikrinkite visas grandines: Įsitikinkite, kad patikrinote absoliučiai visus saugiklius, įskaitant tuos, kurie yra sunkiau prieinamose vietose ar skirti specifinei įrangai (pvz., priekabos rozetei).
- Patikrinkite relių blokus: Ištraukinėkite ne tik saugiklius, bet ir reles.
- Naudokite šiluminę kamerą: Jei turite prieigą prie šiluminės kameros (termovizoriaus), kartais galima fiziškai pamatyti kaistantį komponentą (relę, modulį, laidą), kuris naudoja srovę ramybės būsenoje.
- Atjunkite komponentus tiesiogiai: Jei įtariate konkretų modulį (pvz., durų valdymo bloką), bet jo saugiklis maitina ir kitus prietaisus, pabandykite atjungti jungtį tiesiai nuo įtariamo modulio ir stebėkite, ar nuotėkis dingo.
- Kreipkitės į profesionalus: Jei visi bandymai nesėkmingi, geriausia kreiptis į kvalifikuotą autoelektriką. Jie turi daugiau patirties, specializuotus įrankius (pvz., srovės reples su miliamperų matavimo galimybe, oscilografus) ir prieigą prie detalesnių techninių schemų, kurios gali padėti greičiau surasti problemos šaltinį.
Bendrosios Rekomendacijos ir Prevencija
Norint išvengti netikėtų problemų dėl srovės nuotėkio ateityje:
- Tinkamai montuokite papildomą įrangą: Jei montuojate naują signalizaciją, radiją ar kitą prietaisą, įsitikinkite, kad tai daroma pagal gamintojo reikalavimus, naudojant tinkamas jungtis ir saugiklius. Geriausia patikėti šiuos darbus profesionalams.
- Reguliariai tikrinkite akumuliatoriaus būklę: Ypač prieš žiemos sezoną. Silpnas akumuliatorius greičiau pasiduos net ir nedideliam nuotėkiui.
- Stebėkite automobilio elgseną: Jei pastebite, kad automobilis pradeda sunkiau kurti po stovėjimo, neatidėliokite patikros.
- Naudokite akumuliatoriaus įkrovos palaikymo įrenginį: Jei automobilį planuojate palikti stovėti ilgam laikui (kelias savaites ar mėnesius), naudokite specialų išmanųjį įkroviklį (battery tender), kuris palaikys optimalų akumuliatoriaus įkrovos lygį ir neleis jam išsikrauti.
Srovės nuotėkio diagnostika reikalauja kantrybės, atidumo ir metodinio darbo. Nors procesas gali atrodyti sudėtingas, daugeliu atvejų, vadovaujantis šiomis instrukcijomis ir laikantis saugumo reikalavimų, problemą galima sėkmingai nustatyti ir pašalinti savarankiškai. Svarbiausia – neskubėti, naudoti tinkamus įrankius ir logiškai ieškoti kaltininko, pradedant nuo paprasčiausių ir dažniausiai pasitaikančių priežasčių.
Tags: #Automobilyje
Panašūs įrašai:
- Kaip Sutvarkyti Automobilio Slenkstį: Išsamus Vadovas
- Kaip sužinoti automobilio CO2 lygį? Gidas ir patarimai
- Kaip susigrąžinti pinigus už automobilio remontą: Išsamus vadovas
- Lengvojo Automobilio Modifikacija: Teisėtumas, Privalumai ir Trūkumai
- Indijos Automobilių Gamintojas Motors: Apžvalga, Modeliai ir Naujienos