Įsigijus automobilį Jungtinėje Karalystėje (Anglijoje) ir planuojant jį registruoti Lietuvoje, būtina atlikti keletą esminių žingsnių. Ši instrukcija skirta padėti jums sėkmingai įveikti šį procesą, išvengiant galimų klaidų ir užtikrinant, kad visi reikalavimai būtų įvykdyti.

1. Automobilio Pirkimas ir Dokumentacija

Pirmiausia, įsitikinkite, kad turite visus reikiamus dokumentus iš automobilio pardavėjo. Svarbiausias dokumentas yraV5C (Vehicle Registration Certificate), dar žinomas kaip transporto priemonės registracijos liudijimas. Šis dokumentas patvirtina, kad esate teisėtas automobilio savininkas. Taip pat, patikrinkite, ar V5C formoje nurodytas pardavėjo vardas ir pavardė sutampa su asmens, iš kurio perkate automobilį, tapatybe. Įsitikinkite, kad pardavėjas užpildė eksporto dalį (angl. *export section*) V5C formoje ir atidavė ją jums. Jei perkate iš privataus asmens, pasirašykite pirkimo-pardavimo sutartį. Jei perkate iš įmonės, reikalaukite PVM sąskaitos faktūros.

Svarbu: Jei V5C dokumentas yra prarastas ar sugadintas, kreipkitės į DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency) Jungtinėje Karalystėje dėl pakartotinio dokumento išdavimo. Tai gali užtrukti, todėl geriausia tai padaryti prieš išvežant automobilį iš šalies.

2. Transportavimas į Lietuvą

Automobilį galima transportuoti į Lietuvą keliais būdais: savarankiškai, naudojantis tralu arba užsakant transportavimo paslaugas. Savarankiškas važiavimas reikalauja laikinojo registracijos numerio (jei automobilis neapdraustas ir neturi galiojančios techninės apžiūros) ir draudimo. Naudojantis tralu arba transportavimo paslaugomis, jums nereikės rūpintis laikinaisiais numeriais, tačiau reikės pasirūpinti automobilio pakrovimu ir iškrovimu. Pasirinkus transportavimo paslaugas, įsitikinkite, kad įmonė turi reikiamas licencijas ir draudimą.

Dėmesio: Transportuojant automobilį, įsitikinkite, kad jis yra tinkamai pritvirtintas ir apsaugotas nuo pažeidimų. Taip pat, turėkite visus automobilio dokumentus (V5C, pirkimo-pardavimo sutartį, etc.) su savimi transportavimo metu.

3. Muitinės Formalumai (Jei Taikoma)

Nuo 2021 m. sausio 1 d., po Brexit, automobiliai, importuojami iš Jungtinės Karalystės, gali būti apmokestinti importo muitais ir PVM. Tačiau, jei automobilis buvo pagamintas Europos Sąjungoje ir tai galima įrodyti (pvz., turint gamintojo sertifikatą), importo muitai gali būti netaikomi. PVM mokestis visada taikomas, nebent esate PVM mokėtojas ir automobilis skirtas jūsų įmonės veiklai. Norėdami sužinoti tikslius muitinės mokesčius, kreipkitės į Lietuvos muitinę.

Svarbu: Pasiruoškite visus reikiamus dokumentus muitinės procedūroms, įskaitant V5C, pirkimo-pardavimo sutartį, transportavimo dokumentus ir, jei įmanoma, automobilio gamintojo sertifikatą.

4. Automobilio Atitikties Įvertinimas ir Techninė Apžiūra

Atvykus į Lietuvą, automobilį reikia patikrinti dėl atitikties ES standartams. Tai atlieka akredituotos įmonės. Jums bus išduotas atitikties sertifikatas (COC – Certificate of Conformity) arba individualus patvirtinimas. Jei automobilis atitinka standartus, galite kreiptis dėl techninės apžiūros. Techninė apžiūra atliekama pagal Lietuvos Respublikos reikalavimus. Jei automobilis neatitinka standartų, turėsite pašalinti trūkumus ir pakartotinai atlikti atitikties įvertinimą ir techninę apžiūrą.

Dėmesio: Pasirinkite patikimą atitikties įvertinimo įmonę ir techninės apžiūros centrą, turintį reikiamas licencijas ir patirtį.

5. Registracija "Regitroje"

Sėkmingai atlikus atitikties įvertinimą ir techninę apžiūrą, galite kreiptis į "Regitrą" dėl automobilio registracijos. Reikalingi dokumentai: asmens tapatybės dokumentas, V5C (arba jo kopija), pirkimo-pardavimo sutartis (arba PVM sąskaita faktūra), atitikties sertifikatas (COC) arba individualus patvirtinimas, techninės apžiūros protokolas, privalomojo civilinės atsakomybės draudimo polisas (OCTA), ir prašymas registruoti automobilį. "Regitroje" sumokėsite registracijos mokestį ir gausite lietuviškus valstybinius numerius.

Svarbu: Prieš vykdami į "Regitrą", patikrinkite, ar turite visus reikiamus dokumentus. Taip pat, pasidomėkite darbo laiku ir galimybe rezervuoti vizitą internetu, kad išvengtumėte eilių.

6. Draudimas

Prieš registruojant automobilį "Regitroje", būtina apdrausti automobilį privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu (OCTA). Draudimo polisą galite įsigyti internetu arba draudimo bendrovių skyriuose. Palyginkite skirtingų draudimo bendrovių pasiūlymus, kad rastumėte geriausią kainą ir sąlygas.

Dėmesio: Pasirūpinkite draudimu iš anksto, kad netektų gaišti laiko "Regitroje".

7. Mokesčiai

Registruojant automobilį "Regitroje", reikės sumokėti registracijos mokestį ir valstybinių numerių mokestį. Taip pat, gali būti taikomi kiti mokesčiai, priklausomai nuo automobilio charakteristikų (pvz., taršos mokestis). Pasidomėkite mokesčių dydžiais "Regitros" tinklalapyje arba tiesiogiai kreipkitės į "Regitros" darbuotojus.

Svarbu: Pasiruoškite reikiamą pinigų sumą arba banko kortelę mokesčių apmokėjimui.

8. Papildomi Patarimai ir Pastabos

  • Prieš perkant automobilį, patikrinkite jo istoriją (pvz., naudojantis HPI Check ar panašiais servisais), kad įsitikintumėte, jog automobilis nėra vogtas ar turėjęs rimtų avarijų.
  • Jei nesate tikri dėl kurio nors proceso žingsnio, kreipkitės į specialistus (pvz., muitinės tarpininkus, automobilių registracijos įmones) dėl konsultacijos.
  • Būkite kantrūs ir kruopštūs, nes automobilio registracija gali užtrukti.
  • Visada patikrinkite naujausią informaciją "Regitros" tinklalapyje, nes reikalavimai ir procedūros gali keistis.
  • Jei neturite galimybės atlikti visų registracijos veiksmų patys, galite įgalioti kitą asmenį tai padaryti.

9. Problemos ir Sprendimai

Gali kilti įvairių problemų registruojant automobilį iš Anglijos. Pavyzdžiui, neturite V5C dokumento, automobilis neatitinka ES standartų, arba kyla klausimų dėl muitinės mokesčių. Kiekvienu atveju, svarbu kreiptis į atitinkamas institucijas (DVLA, "Regitra", muitinė) dėl konsultacijos ir sprendimų paieškos.

Pavyzdys: Jei automobilis neatitinka ES standartų, galite bandyti jį pritaikyti (pvz., pakeisti žibintus, kad atitiktų reikalavimus) arba kreiptis dėl individualaus patvirtinimo, kuris gali būti išduotas tam tikrais atvejais.

10. Alternatyvūs Variantai

Jei nenorite patys užsiimti automobilio registracija, galite kreiptis į įmones, kurios specializuojasi automobilių registracijoje. Šios įmonės už jus atliks visus reikiamus veiksmus, sutaupydamos jūsų laiką ir energiją. Tačiau, atminkite, kad už šias paslaugas reikės sumokėti papildomai.

Patarimas: Prieš pasirenkant įmonę, pasidomėkite jos reputacija ir atsiliepimais. Palyginkite skirtingų įmonių kainas ir sąlygas.

Tags: #Automobiliu #Automobili #Registravimas

Panašūs įrašai: