Mercedes-Benz GL klasė, vėliau pervadinta į GLS, žymi Vokietijos automobilių gamintojo ambiciją įsitvirtinti didelių, prabangių septynviečių visureigių segmente. Šis modelis buvo kuriamas pirmiausia galvojant apie Šiaurės Amerikos rinką, kurioje erdvūs ir komfortiški SUV automobiliai yra itin populiarūs, tačiau greitai rado savo pirkėją ir Europoje bei kituose regionuose. Analizuojant GL klasę, svarbu atskirti dvi pagrindines kartas – X164 (gamintą 2006–2012 m.) ir X166 (gamintą 2012–2019 m., nuo 2015 m. atnaujinimo vadintą GLS). Kiekviena karta turi savų ypatumų, privalumų ir trūkumų, kuriuos būtina įvertinti potencialiam pirkėjui.
Pirmosios Kartos Mercedes-Benz GL (X164): Ambicingas Debiutas (2006-2012)
Pasirodęs 2006 metais, X164 modelis buvo Mercedes-Benz atsakas į tokius konkurentus kaip Cadillac Escalade ar Lincoln Navigator JAV rinkoje, tuo pačiu siūlant alternatyvą Europoje populiariems Audi Q7 ar Range Rover. Nors techniškai dalijosi platformos elementais su tuometine M klase (W164), GL buvo akivaizdžiai didesnis, erdvesnis ir orientuotas į maksimalų keleivių komfortą.
Dizainas ir Salonas: Solidumas ir Erdvė
X164 išsiskyrė solidžiu, kampuotesniu dizainu, pabrėžiančiu automobilio dydį ir statusą. Interjeras, nors ir atpažįstamas Mercedes-Benz gerbėjams, buvo sukurtas pabrėžiant erdvę ir prabangą. Standartinė įranga apėmė septynias sėdimas vietas su elektra valdoma trečia sėdynių eile, kurią buvo galima nulenkti į bagažinės dugną, sukuriant lygias grindis ir didelę krovinių erdvę. Apdailos medžiagos buvo kokybiškos, nors kai kurie plastiko elementai galėjo neatitikti aukščiausių lūkesčių, ypač lyginant su vėlesniais modeliais ar aukštesnės klasės Mercedes sedanais.
Komfortas buvo vienas pagrindinių X164 privalumų. Standartinėje įrangoje montuojama pneumatinė pakaba „Airmatic“ užtikrino puikų važiavimo minkštumą nelygiame kelyje ir stabilumą važiuojant didesniu greičiu. Ji taip pat leido reguliuoti automobilio prošvaisą, kas buvo naudinga tiek važiuojant bekele, tiek palengvinant įlipimą ar krovinių pakrovimą.
Varikliai: Galios ir Patikimumo Balansas
X164 siūlė platų variklių pasirinkimą, pritaikytą skirtingiems poreikiams ir rinkoms:
- Dyzeliniai varikliai:
- GL 320 CDI / GL 350 CDI BlueTEC (V6, 3.0 l): Populiariausias pasirinkimas Europoje dėl geresnio degalų ekonomijos ir pakankamo sukimo momento (apie 165 kW/224 AG iki 195 kW/265 AG vėlesnėse versijose). Ankstyvesni modeliai (320 CDI) neturėjo sudėtingos „BlueTEC“ (AdBlue) sistemos, kas ilgainiui gali reikšti mažesnes eksploatacijos sąnaudas, susijusias su šios sistemos priežiūra ir remontu. „BlueTEC“ versijos, nors ir ekologiškesnės, yra žinomos dėl potencialių problemų su AdBlue siurbliais, šildytuvais ir NOx davikliais, ypač esant šaltam klimatui ar naudojant nekokybišką skystį.
- GL 420 CDI / GL 450 CDI (V8, 4.0 l): Žymiai galingesnis dyzelinis variantas (apie 225 kW/306 AG), siūlantis įspūdingą trauką ir dinamiką tokio dydžio automobiliui. Tačiau šis variklis yra retesnis, sudėtingesnis ir brangesnis tiek įsigyti, tiek prižiūrėti. Degalų sąnaudos taip pat ženkliai didesnės nei V6 dyzelio.
- Benzininiai varikliai:
- GL 450 (V8, 4.7 l): Populiarus JAV rinkoje (apie 250 kW/340 AG). Užtikrina sklandų galios tiekimą, tačiau pasižymi didelėmis degalų sąnaudomis.
- GL 500 / GL 550 (V8, 5.5 l): Galingiausias standartinis variantas (apie 285 kW/388 AG), siūlantis puikią dinamiką. Kaip ir GL 450, šis variklis yra labai „ištroškęs“ degalų. Šiems M273 serijos V8 varikliams būdingos problemos su balansavimo velenu (ankstyvesni modeliai) ir įsiurbimo kolektoriaus sklendėmis.
Visi varikliai buvo derinami su 7 laipsnių automatine pavarų dėže „7G-Tronic“, kuri veikė sklandžiai, tačiau reikalauja reguliaraus alyvos keitimo (kas 60 000 km) ir gali turėti problemų su valdymo bloku (elektronine plokšte), esančiu dėžės viduje.
Važiavimo Savybės ir Pravažumas
Nepaisant savo dydžio ir masės (virš 2,4 tonos), X164 kelyje jautėsi stebėtinai stabiliai ir komfortiškai. „Airmatic“ pakaba gerai sugerdavo kelio nelygumus, o vairo mechanizmas, nors ir ne itin informatyvus, buvo pakankamai tikslus. Posūkiuose kėbulo posvyriai buvo juntami, tačiau standartinė „4Matic“ visų varančiųjų ratų sistema užtikrino gerą sukibimą įvairiomis oro sąlygomis. Nors GL nebuvo skirtas rimtai bekelei kaip G klasė, padidinta prošvaisa, „Downhill Speed Regulation“ (DSR) sistema ir specialūs važiavimo režimai leisdavo įveikti lengvą ar vidutinio sudėtingumo bekelę, purvynus ar snieguotus kelius.
Patikimumas ir Dažniausios Problemos (X164)
Pirmosios kartos GL nėra pats patikimiausias Mercedes-Benz modelis. Potencialūs pirkėjai turėtų atkreipti dėmesį į keletą sričių:
- „Airmatic“ pneumatinė pakaba: Tai bene dažniausiai minima problema. Kompresoriai, vožtuvų blokai ir pačios pneumatinės pagalvės (ypač galinės) yra linkusios gesti. Remontas gali būti brangus, nors rinkoje yra ir neoriginalių, pigesnių dalių bei restauravimo galimybių. Prieš perkant būtina patikrinti, ar automobilis stovi lygiai, ar pakyla ir nusileidžia visuose režimuose, ar nėra klaidų pranešimų skydelyje.
- Elektronikos gedimai: Gali pasitaikyti problemų su SAM moduliais (Signal Acquisition Module), durų valdymo moduliais, parkavimo davikliais, COMAND informacine sistema. Diagnostika reikalauja specifinės įrangos.
- Variklių specifinės problemos: Kaip minėta, V6 dyzeliams (ypač BlueTEC) gresia problemos su išmetamųjų dujų valymo sistemomis. V8 benzininiams (M273) – balansavimo veleno ir įsiurbimo kolektoriaus bėdos. Taip pat pasitaiko alyvos nuotėkių iš įvairių tarpinių ar aušintuvų.
- Pavarų dėžė: „7G-Tronic“ valdymo bloko gedimai, grubus pavarų perjungimas dėl senos alyvos ar hidrotransformatoriaus problemų.
- Kėbulas: Nors korozija nėra tokia opi problema kaip senesniems Mercedes modeliams, verta patikrinti galinio dangčio apačią, ratų arkas, slenksčius.
Svarbus patarimas: Perkant X164, ypač su didesne rida, būtina nuodugni patikra specializuotame servise, turinčiame patirties su šiais modeliais. Pilna serviso istorija yra didelis privalumas.
Antrosios Kartos Mercedes-Benz GL (X166): Rafinuotumas ir Technologijos (2012-2019, nuo 2015 - GLS)
2012 metais pristatyta antroji GL karta (X166) žengė evoliucijos keliu. Nors automobilis išlaikė panašius gabaritus ir septynių vietų koncepciją, jis tapo technologiškai pažangesnis, efektyvesnis ir dar prabangesnis. 2015 metais atliktas modelio atnaujinimas (facelift) ne tik pakeitė išvaizdą, bet ir pavadinimą – GL tapo GLS, siekiant pabrėžti jo, kaip SUV segmento S klasės, statusą.
Dizainas ir Interjeras: Modernumas ir Prabanga
X166 dizainas tapo aptakesnis, modernesnis, su švelnesnėmis linijomis, tačiau išlaikė įspūdingą dydį ir solidumą. Interjeras žengė didelį žingsnį į priekį kokybės ir technologijų prasme. Apdailos medžiagos tapo dar kokybiškesnės, surinkimas – nepriekaištingas. Centrinėje konsolėje atsirado didesnis COMAND sistemos ekranas, o bendras salono įspūdis tapo artimesnis prabangiausiems Mercedes-Benz sedanams.
Erdvė keleiviams išliko karališka visose trijose eilėse, o komforto lygis dar labiau pagerėjo dėl geresnės garso izoliacijos ir patobulintos „Airmatic“ pakabos. Papildomai buvo galima užsisakyti „Active Curve System“ – aktyvią stabilizatorių sistemą, kuri sumažindavo kėbulo posvyrius posūkiuose, suteikdama daugiau pasitikėjimo vairuojant.
Varikliai: Efektyvumas ir Galia
X166 variklių gama buvo atnaujinta, siekiant geresnio efektyvumo ir mažesnių emisijų:
- Dyzeliniai varikliai:
- GL 350 BlueTEC / GLS 350 d (V6, 3.0 l): Populiariausias pasirinkimas išliko V6 dyzelis (190 kW/258 AG). Jis tapo šiek tiek ekonomiškesnis ir tylesnis. Tačiau „BlueTEC“ sistemos problemos išliko aktualios, reikalaujančios priežiūros ir galinčios generuoti nemažas remonto išlaidas, ypač pasibaigus garantijai. Reguliarus AdBlue skysčio papildymas yra būtinas.
- Benzininiai varikliai:
- GL 400 / GLS 400 (V6, 3.0 l Bi-Turbo): Naujas V6 benzininis variklis su dviem turbinomis (245 kW/333 AG), siūlantis gerą galios ir sąnaudų kompromisą tiems, kas vengia dyzelio.
- GL 450 (V8, 4.7 l Bi-Turbo, JAV rinkai) / GLS 450 (V6, 3.0 l Bi-Turbo, JAV rinkai po atnaujinimo): JAV rinkos specifika.
- GL 500 / GL 550 / GLS 500 / GLS 550 (V8, 4.7 l Bi-Turbo): Galingas V8 (M278 serija) su dviem turbinomis (nuo 320 kW/435 AG iki 335 kW/455 AG po atnaujinimo). Užtikrina įspūdingą dinamiką, tačiau degalų sąnaudos išlieka didelės. Šiems M278 varikliams, kaip ir kai kuriems M276 V6, pasitaiko problemų su cilindrų sienelių pažeidimais (scoring), grandinės įtempėjais ir vožtuvų kreipiančiosiomis – tai labai brangūs remontai.
- GL 63 AMG / GLS 63 AMG (V8, 5.5 l Bi-Turbo): Aukščiausios galios versija (nuo 410 kW/557 AG iki 430 kW/585 AG), skirta ieškantiems maksimalios dinamikos dideliame SUV. Eksploatacijos kaštai – atitinkamai dideli.
Dauguma X166 modelių naudojo patobulintą „7G-Tronic Plus“ pavarų dėžę, o vėlesni modeliai (ypač po atnaujinimo į GLS) gavo modernesnę 9 laipsnių „9G-Tronic“ automatinę transmisiją, kuri užtikrino dar sklandesnį perjungimą ir šiek tiek mažesnes degalų sąnaudas.
Technologijos ir Važiavimo Savybės
X166 karta išsiskyrė žymiai gausesne standartine ir papildoma įranga. Atsirado tokios sistemos kaip adaptyvi greičio palaikymo sistema „Distronic Plus“ su vairavimo asistentu, aklosios zonos stebėjimo sistema, eismo juostos palaikymo sistema, 360 laipsnių vaizdo kameros, automatinio parkavimo sistema. COMAND sistema tapo funkcionalesnė, su geresne grafika ir interneto prieigos galimybėmis.
Važiavimo savybės išliko orientuotos į komfortą, tačiau dėl patobulintos pakabos ir galimybės rinktis „Active Curve System“, automobilis tapo stabilesnis ir malonesnis vairuoti dinamiškiau. Garso izoliacija buvo puiki, todėl net važiuojant dideliu greičiu salone išliko tylu. „4Matic“ sistema užtikrino patikimą sukibimą bet kokiomis sąlygomis.
Patikimumas ir Dažniausios Problemos (X166 / GLS)
Nors X166 laikomas patikimesniu už savo pirmtaką, tam tikrų problemų neišvengta:
- „Airmatic“ pakaba: Nors patobulinta, ji vis dar išlieka potencialia gedimų vieta, ypač automobiliams su didesne rida. Simptomai ir remonto kaštai panašūs į X164.
- „BlueTEC“ (AdBlue) sistema: Dyzeliniuose modeliuose tai išlieka Achilo kulnas. NOx davikliai, AdBlue siurbliai, šildytuvai, purkštukai – visa tai gali sugesti ir reikalauti brangaus remonto. Ypač jautri sistema šaltam klimatui ir degalų kokybei.
- Variklių problemos: Kaip minėta, V8 Bi-Turbo (M278) ir kai kurie V6 Bi-Turbo (M276) varikliai turi riziką dėl cilindrų pažeidimų ir grandinės mechanizmo problemų. Tai pasitaiko ne visiems, bet patikra prieš perkant yra būtina.
- Elektronika: Nors rečiau nei X164, gali pasitaikyti įvairių daviklių, modulių ar informacinės sistemos sutrikimų. Sudėtingos vairuotojo pagalbos sistemos taip pat gali reikalauti kalibravimo ar remonto.
- Pavarų dėžė: „9G-Tronic“ laikoma patikimesne, tačiau abiems dėžėms būtinas reguliarus alyvos keitimas.
Patarimas: Perkant X166/GLS, ypač svarbu tikrinti dyzelinių modelių „BlueTEC“ sistemos būklę ir istoriją. Benzininiams V8 modeliams būtina atidi variklio diagnostika, įskaitant cilindrų būklės patikrą (endoskopu, jei įmanoma). Pilna serviso istorija ir patikra specializuotame servise yra privalomi.
Bendri GL Klasės Aspektai: Privalumai, Trūkumai ir Eksploatacija
Pagrindiniai Privalumai (Abiejų Kartų)
- Erdvumas ir Praktikumas: Septynios pilnavertės sėdimos vietos (nors trečioje eilėje suaugusiems ilgesnėse kelionėse gali būti ankštoka) ir didelė, transformuojama bagažinė.
- Komfortas: Aukšto lygio važiavimo komfortas, ypač su „Airmatic“ pakaba. Tylus salonas, kokybiškos medžiagos (ypač X166).
- Prabanga ir Prestižas: Mercedes-Benz ženklas, solidi išvaizda, gausi įranga (ypač aukštesnės komplektacijos modeliuose).
- Galia ir Vilkimo Galimybės: Platus galingų variklių pasirinkimas, puikiai tinka tempti priekabas (iki 3.5 tonos).
- Saugumas: Aukštas saugumo lygis, daug aktyvių ir pasyvių saugumo sistemų (ypač X166).
Pagrindiniai Trūkumai (Abiejų Kartų)
- Eksploatacijos Kaštai: Tai bene didžiausias GL klasės trūkumas. Didelės degalų sąnaudos (ypač benzininių V8), brangios originalios dalys, sudėtingi remontai, reikalaujantys specialistų žinių ir įrangos. Draudimas taip pat brangesnis.
- Patikimumo Problemos: Kaip detalizuota anksčiau, tam tikri mazgai („Airmatic“, „BlueTEC“, kai kurie varikliai) yra linkę į brangius gedimus.
- Dydis ir Manevringumas: Dideli gabaritai apsunkina manevravimą mieste, parkavimą siaurose vietose. Automobilis nėra skirtas dinamiškam vairavimui vingiuotuose keliuose.
- Nuvertėjimas: Nors Mercedes-Benz gerai išlaiko vertę, dideli ir brangiai išlaikomi SUV nuvertėja greičiau nei mažesni ar ekonomiškesni modeliai.
Patarimai Pirkėjams
- Biudžetas: Įvertinkite ne tik automobilio įsigijimo kainą, bet ir būsimas eksploatacijos išlaidas. Turėkite rezervą nenumatytiems remontams, ypač perkant senesnį modelį be garantijos.
- Patikra Prieš Pirkimą (PPI): Būtina atlikti nuodugnią patikrą patikimame, specializuotame servise. Patikrinkite „Airmatic“, variklio, pavarų dėžės, elektronikos, „BlueTEC“ sistemos (jei dyzelis) būklę.
- Serviso Istorija: Pilna ir skaidri serviso istorija yra didelis privalumas. Ji parodo, kaip automobilis buvo prižiūrimas.
- Variklio Pasirinkimas:
- Jei prioritetas – ekonomija ir važinėjama daug: V6 dyzelis (GL 350 CDI/BlueTEC/GLS 350 d), tačiau būkite pasiruošę potencialioms „BlueTEC“ problemoms. Galbūt verta ieškoti ankstyvo X164 320 CDI be AdBlue.
- Jei norisi galios ir nesibaiminama didelių degalų sąnaudų: V8 benzininiai (GL 450/500/550/GLS 500/550), tačiau atidžiai tikrinkite M273 ir ypač M278 variklių būklę.
- Kompromisinis variantas: X166 GL 400 / GLS 400 (V6 Bi-Turbo benzininis).
- Įrangos Lygis: GL/GLS siūlo daug įrangos variantų. Pagalvokite, kurios funkcijos jums būtinos (pvz., 360 kameros, adaptyvi kruizo kontrolė, geresnė audio sistema), nes tai gali stipriai įtakoti kainą.
- Alternatyvos: Apsvarstykite ir konkurentus: Audi Q7, BMW X5 (su trečia eile)/X7, Range Rover/Range Rover Sport, Volvo XC90, Lexus LX, Toyota Land Cruiser V8 (jei svarbus patikimumas ir bekelės savybės), Cadillac Escalade, Lincoln Navigator. Kiekvienas turi savų privalumų ir trūkumų.
Mercedes-Benz GL/GLS klasė yra įspūdingas automobilis, siūlantis prabangą, erdvę ir komfortą septyniems keleiviams. Tai puikus pasirinkimas tiems, kam reikia didelio, universalaus ir prestižinio visureigio ilgoms kelionėms ar šeimos poreikiams. Tačiau potencialūs pirkėjai turi būti pasirengę aukštesniems nei vidutiniai eksploatacijos kaštams ir potencialioms, kartais brangiai kainuojančioms, techninėms problemoms. Kruopšti patikra prieš perkant ir realistiškas biudžeto planavimas yra raktas į sėkmingą šio prabangaus SUV įsigijimą ir valdymą.
Tags:
Panašūs įrašai:
- Mercedes Benz CLS 320 CDI Atsiliepimai: Privalumai ir Trūkumai
- Mercedes Benz ML W164 atsiliepimai: patikimumas, problemos ir ką reikia žinoti prieš perkant
- Mercedes-Benz R klasė: apžvalga, atsiliepimai ir patarimai perkant
- Mercedes ML Atsiliepimai: Privalumai ir Trūkumai Prieš Perkanti
- Viskas Apie BMW: Modeliai, Istorija, Technologijos, Patarimai
- Vairuotojo Pažymėjimo Galiojimo Patikrinimas: Kaip Patikrinti Online?