Vairuotojo pažymėjimo gavimo procesas Lietuvoje yra reglamentuotas teisės aktais, o terminai, per kuriuos pažymėjimas pagaminamas, gali skirtis priklausomai nuo įvairių faktorių. Šiame straipsnyje aptarsime vairuotojo pažymėjimo išdavimo terminus, naujausius pokyčius, susijusius su sveikatos patikrinimais, ir kitus svarbius aspektus, kurie aktualūs kiekvienam, siekiančiam gauti ar pratęsti vairuotojo pažymėjimą.
Standartinis vairuotojo pažymėjimo išdavimo terminas
Paprastai, vairuotojo pažymėjimas Lietuvoje pagaminamas per kelias darbo dienas nuo visų reikiamų dokumentų pateikimo ir egzaminų išlaikymo. Tikslus terminas gali svyruoti, tačiau dažniausiai jis neviršija 10 darbo dienų. Svarbu atkreipti dėmesį, kad terminas gali būti ilgesnis, jei esama techninių trikdžių ar papildomų patikrinimų.
Naujovės nuo 2024 metų: Sveikatos patikrinimo įtaka vairuotojo pažymėjimo galiojimui
Nuo 2024 m. sausio 1 d. įsigaliojo svarbios Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisos, susijusios su vairuotojo pažymėjimų galiojimu. Pagrindinis pokytis – vairuotojo pažymėjimo galiojimo trukmė dabar yra susieta su vairuotojo sveikatos medicininės pažymos galiojimu. Tai reiškia, kad pasibaigus medicininės pažymos galiojimo laikui, automatiškai nustos galioti ir vairuotojo pažymėjimas.
Ši naujovė įvesta siekiant užtikrinti, kad visi vairuotojai būtų tinkamai patikrinti dėl sveikatos būklės, kuri gali turėti įtakos saugumui keliuose. Vairuotojai, kurie laiku nepasitikrins sveikatos, negalės dalyvauti eisme, kol nebus atliktas reikiamas patikrinimas ir pratęstas medicininės pažymos galiojimas.
Kaip tai veikia praktiškai?
Jei vairuotojo medicininė pažyma galioja iki 2025 m. gegužės 1 d., o vairuotojo pažymėjimas – iki 2030 m., tai 2025 m. gegužės 1 d. vairuotojo pažymėjimas taps negaliojančiu. Vairuotojas galės jį vėl aktyvuoti tik atlikęs sveikatos patikrinimą ir gavęs naują medicininę pažymą. Tai reiškia, kad vairuotojams būtina nuolat sekti savo medicininės pažymos galiojimo laiką ir laiku atlikti reikiamus sveikatos patikrinimus.
Sveikatos patikrinimų periodiškumas
Sveikatos apsaugos ministro įsakymu taip pat keičiamas patikrų periodiškumas. Tikslus patikrinimų periodiškumas priklauso nuo vairuotojo amžiaus ir vairuojamos transporto priemonės kategorijos. Pavyzdžiui, profesionalūs vairuotojai, vairuojantys sunkiasvores transporto priemones, privalo tikrintis sveikatą dažniau nei mėgėjai, vairuojantys lengvuosius automobilius. Rekomenduojama pasitikrinti konkrečius reikalavimus ir periodiškumą pagal savo kategoriją ir amžių.
Vairuotojo pažymėjimo galiojimo atnaujinimas
Pašalinus priežastis, dėl kurių vairuotojo pažymėjimas buvo paskelbtas negaliojančiu (pvz., atlikus sveikatos patikrinimą), vairuotojo pažymėjimas skelbiamas galiojančiu automatinėmis priemonėmis, tai pažymint Lietuvos Respublikos kelių transporto priemonių vairuotojų registre. Tai reiškia, kad vairuotojui nereikia kreiptis į "Regitrą" ar kitas institucijas, kad atnaujintų pažymėjimo galiojimą – viskas vyksta automatiškai.
Dokumentai, reikalingi vairuotojo pažymėjimui gauti
Norint gauti vairuotojo pažymėjimą Lietuvoje, reikia pateikti šiuos dokumentus:
- Asmens tapatybės dokumentą (pasą arba asmens tapatybės kortelę);
- Medicininę pažymą, patvirtinančią, kad asmuo yra tinkamas vairuoti;
- Dokumentą, patvirtinantį, kad asmuo baigė vairavimo mokyklą (jei taikoma);
- Sumokėtą valstybės rinkliavą už vairuotojo pažymėjimo išdavimą.
Vairavimo egzaminai
Norint gauti vairuotojo pažymėjimą, būtina išlaikyti teorijos ir praktikos egzaminus. Teorijos egzaminas tikrina žinias apie kelių eismo taisykles, o praktikos egzaminas – gebėjimą saugiai vairuoti transporto priemonę realiomis eismo sąlygomis.
Vairuotojo pažymėjimo keitimas
Vairuotojo pažymėjimas turi būti keičiamas pasibaigus jo galiojimo laikui, pakeitus asmens duomenis (pvz., pavardę) ar praradus pažymėjimą. Keičiant vairuotojo pažymėjimą, reikia pateikti panašius dokumentus kaip ir gaunant pirmą kartą, įskaitant medicininę pažymą.
Dažniausiai užduodami klausimai
Kiek laiko galioja vairuotojo pažymėjimas?
Vairuotojo pažymėjimo galiojimo trukmė priklauso nuo vairuotojo sveikatos būklės ir medicininės pažymos galiojimo. Paprastai, mėgėjų vairuotojo pažymėjimas galioja 10 metų, o profesionalių – 5 metus. Tačiau, kaip minėta, nuo 2024 m. galiojimas susietas su sveikatos patikrinimu.
Kas atsitiks, jei vairuosiu su negaliojančiu vairuotojo pažymėjimu?
Vairavimas su negaliojančiu vairuotojo pažymėjimu yra laikomas pažeidimu ir gali užtraukti administracinę atsakomybę, įskaitant baudą.
Kur kreiptis dėl vairuotojo pažymėjimo gavimo ar keitimo?
Dėl vairuotojo pažymėjimo gavimo ar keitimo reikia kreiptis į VĮ "Regitra". Informaciją apie paslaugas, dokumentus ir kainas galima rasti "Regitros" interneto svetainėje.
Išvados
Vairuotojo pažymėjimo gavimo procesas Lietuvoje yra aiškiai reglamentuotas, o terminai, per kuriuos pažymėjimas pagaminamas, yra pakankamai trumpi. Svarbu atkreipti dėmesį į naujausius pokyčius, susijusius su sveikatos patikrinimais, kurie nuo 2024 m. turi tiesioginę įtaką vairuotojo pažymėjimo galiojimui. Laiku atlikus reikiamus sveikatos patikrinimus ir pateikus visus reikiamus dokumentus, vairuotojo pažymėjimą galima gauti ar pratęsti be didelių problemų.
Tags:
Panašūs įrašai:
- Nuo Kiek Metų Galima Laikyti Automobilio Teises Lietuvoje?
- Po Kiek Laiko Galima Lakuoti Automobilį? Visi Atsakymai Čia!
- Kiek Tarnauja Hibridinio Automobilio Baterija? Sužinokite Viską Čia!
- Ar Galima Vairuoti Automobilį Be Techninės Apžiūros Lietuvoje? Sužinokite Visą Tiesą!
- Vairo stiprintuvo garsas: ką tai reiškia ir kaip išspręsti problemą?