Mercedes-Benz R klasė (W251/V251 serija) yra vienas iš tų automobilių, kurie bandė sukurti naują rinkos segmentą, tačiau galiausiai liko nišiniu produktu. Pristatytas 2005 metais kaip „Grand Sports Tourer“, šis modelis siekė sujungti prabangaus sedano, universalo, vienatūrio ir netgi visureigio savybes į vieną visumą. Tai buvo drąsus žingsnis Štutgarto gamintojui, kuris bandė pasiūlyti erdvų, komfortišką ir universalų automobilį pasiturinčioms šeimoms ar tiems, kam reikėjo daugiau nei tradicinio E klasės universalo, bet nenorėjo visaverčio visureigio kaip ML (vėliau GLE) ar GL (vėliau GLS). Nors gamyba pagrindinėms rinkoms baigėsi apie 2013 metus (Kinijoje gamintas ilgiau), naudotų automobilių rinkoje R klasė vis dar sutinkama ir kelia nemažai klausimų potencialiems pirkėjams.

Dizainas ir Kėbulo Tipai: Neįprastas Siluetas

R klasės dizainas nuo pat pradžių kėlė diskusijų. Jo pailgas, šiek tiek į vienatūrį panašus siluetas su nuolaidžia stogo linija nebuvo tipiškas Mercedes-Benz kūrinys. Prieš 2010 metų atnaujinimą (facelift), automobilis pasižymėjo ovaliais priekiniais žibintais, kurie kai kuriems atrodė ne itin derantys prie bendro solidaus markės įvaizdžio. Po atnaujinimo R klasė gavo kampuotesnius, labiau agresyvius priekinius žibintus, naujas radiatoriaus groteles ir bamperius, kas priartino jo išvaizdą prie kitų to meto Mercedes modelių ir suteikė solidumo. Galinė dalis išliko panaši, su dideliais žibintais ir plačiu bagažinės dangčiu.

Svarbu žinoti, kad R klasė buvo gaminama dviejų skirtingų ratų bazių: standartinės (W251) ir prailgintos (V251), kuri buvo maždaug 23 cm ilgesnė. Ilgesnė versija suteikė pastebimai daugiau erdvės gale sėdintiems keleiviams ir buvo populiaresnė JAV rinkoje, tačiau Europoje taip pat sutinkama. Nepriklausomai nuo versijos, R klasė yra didelis automobilis – jo ilgis siekia beveik 5 metrus (standartinė versija) arba virš 5,2 metro (prailginta versija), o plotis – apie 1,9 metro. Tai reiškia, kad manevruoti siaurose miesto gatvelėse ar stovėjimo aikštelėse gali prireikti įgūdžių ir atsargumo.

Interjeras ir Erdvė: Prabanga ir Universalumas su Išlygomis

Pagrindinis R klasės koziris – jos interjero erdvė ir universalumas. Automobilis buvo siūlomas su skirtingomis sėdynių konfigūracijomis: standartinė penkiavietė, šešiavietė (2+2+2 su „kapitono“ krėslais antroje eilėje) arba septynvietė (2+3+2). Šešiavietė versija su individualiomis sėdynėmis antroje eilėje suteikia daugiausiai komforto keleiviams, tačiau septynvietė yra praktiškesnė didesnėms šeimoms. Trečia sėdynių eilė, kaip ir daugelyje panašių automobilių, labiau tinka vaikams ar trumpoms kelionėms suaugusiems, tačiau prailgintoje V251 versijoje vietos kojoms yra šiek tiek daugiau.

Interjero medžiagų kokybė ir surinkimas atitinka Mercedes-Benz standartus – dauguma paviršių padengti minkštu plastiku, oda ar medžio imitacija (priklausomai nuo komplektacijos). Prietaisų skydelis aiškus ir logiškas, nors ankstyvesnių modelių centrinė konsolė su COMAND sistema šiandien gali atrodyti šiek tiek pasenusi. Sėdėjimo pozicija aukštesnė nei lengvajame automobilyje, bet žemesnė nei tipiniame visureigyje, kas užtikrina gerą matomumą ir patogų įlipimą/išlipimą.

Bagažinės tūris yra įspūdingas, ypač nulenkus antrą ir trečią sėdynių eiles. Net ir su visomis sėdynėmis savo vietose, lieka šiek tiek vietos pirkiniams ar nedideliems krepšiams. Nulenkus trečią eilę, gaunama labai erdvi bagažinė, tinkama ilgoms šeimos kelionėms, o nulenkus ir antrąją – R klasė virsta beveik krovininiu furgonu.

Vis dėlto, nepaisant prabangos įspūdžio, kai kurie elementai gali rodyti dėvėjimosi požymius naudotuose automobiliuose. Reikėtų atkreipti dėmesį į vairaračio, sėdynių odos (ypač vairuotojo), mygtukų nusitrynimo lygį. Taip pat verta patikrinti visų elektrinių funkcijų veikimą – langų keltuvų, sėdynių reguliavimo, panoraminio stoglangio (jei yra), COMAND sistemos.

Varikliai ir Transmisija: Galios ir Efektyvumo Balansas

Mercedes-Benz R klasei siūlė platų variklių asortimentą, tiek benzininių, tiek dyzelinių. Europoje neabejotinai populiariausi buvo dyzeliniai variantai.

Dyzeliniai Varikliai

Pagrindinis dyzelinis variklis, sutinkamas dažniausiai, yra 3.0 litrų V6 (OM642). Jis buvo siūlomas kelių galios lygių:

  • R280 CDI / R300 CDI (apie 190 AG): Pakankama galia ramiam važiavimui, šiek tiek ekonomiškesnis variantas.
  • R320 CDI / R350 CDI (nuo 211 AG iki 265 AG po atnaujinimo): Populiariausias pasirinkimas, siūlantis gerą galios ir sukimo momento balansą, leidžiantį užtikrintai jaustis tiek mieste, tiek greitkelyje, net ir pilnai pakrautam automobiliui. Šis variklis vertinamas dėl savo traukos ir palyginti nedidelių degalų sąnaudų (atsižvelgiant į automobilio dydį ir svorį).

Nors OM642 variklis laikomas gana patikimu ir ilgaamžiu, jis turi keletą žinomų silpnų vietų, kurios gali pareikalauti brangaus remonto. Viena dažniausių problemų – tepalo aušintuvo tarpinių pratekėjimas. Pats aušintuvas yra V formos variklio bloke, todėl jo keitimas reikalauja daug darbo ir yra brangus. Taip pat pasitaiko problemų su įsiurbimo kolektoriaus sklendėmis (swirl flaps), EGR vožtuvu ir kietųjų dalelių filtru (DPF), ypač jei automobilis daugiausiai eksploatuojamas mieste trumpais atstumais.

Benzininiai Varikliai

Benzininių variklių gama taip pat buvo plati, nors Europoje jie gerokai retesni dėl didesnių degalų sąnaudų:

  • R350 (3.5 litro V6, M272, apie 272 AG, vėliau su tiesioginiu įpurškimu M276 - apie 306 AG): Siūlo sklandų darbą ir gerą dinamiką. Ankstyvesni M272 varikliai (iki maždaug 2008 m.) turėjo problemų su balansinio veleno žvaigždutės dilimu, kas reikalauja labai brangaus remonto. Vėlesni modeliai ir M276 šios problemos nebeturi.
  • R500 (5.0 litro V8, M113, apie 306 AG; vėliau 5.5 litro V8, M273, apie 388 AG): Galingas, solidžiai skambantis variklis, suteikiantis R klasei įspūdingą dinamiką. Tačiau degalų sąnaudos yra labai didelės, o M273 variklis, kaip ir M272, ankstyvaisiais gamybos metais galėjo turėti problemų su balansinio veleno žvaigždute.
  • R63 AMG (6.2 litro V8, M156, 510 AG): Itin retas ir egzotiškas variantas. Tai buvo vienas greičiausių pasaulyje vienatūrių/krosoverių savo laiku, galintis iki 100 km/h įsibėgėti per maždaug 5 sekundes. Tačiau jo eksploatacija yra itin brangi – milžiniškos degalų sąnaudos, brangios dalys ir specifinė priežiūra. M156 variklis taip pat turi savų žinomų problemų (pvz., galvos varžtų korozija ankstyvuose modeliuose, velenėlių dilimas). Tai automobilis entuziastams su giliomis kišenėmis.

Transmisija

Beveik visos R klasės buvo komplektuojamos su 7 laipsnių automatine pavarų dėže7G-Tronic. Ši transmisija užtikrina sklandų pavarų perjungimą ir prisideda prie komfortiško važiavimo. Tačiau ji taip pat nėra be trūkumų. Viena dažniausių problemų – elektroninės valdymo plokštės (conductor plate) gedimas, esančios pavarų dėžės viduje. Taip pat gali pasitaikyti hidrotransformatoriaus (torque converter) ar vožtuvų bloko (valve body) problemų. Reguliarus ir kokybiškas pavarų dėžės tepalo keitimas (kas 60 000 km ar dažniau) yra būtinas norint prailginti jos tarnavimo laiką.

Pavara

R klasė buvo siūloma tiek su galiniais varomaisiais ratais (dažniau baziniuose modeliuose), tiek su nuolatine visų varomųjų ratų sistema4MATIC. 4MATIC sistema užtikrina geresnį sukibimą esant slidžiai kelio dangai (šlapdriba, sniegas, ledas) ir suteikia daugiau pasitikėjimo vairuojant. Tačiau ji šiek tiek padidina automobilio svorį, degalų sąnaudas ir eksploatacijos kaštus, nes sistemoje yra daugiau komponentų (paskirstymo dėžė, priekinis diferencialas, pusašiai), kurie laikui bėgant gali pareikalauti dėmesio ar remonto.

Važiavimo Savybės ir Komfortas: Greitkelių Kruizeris

Važiavimo savybės yra viena stipriausių R klasės pusių. Automobilis sukurtas ilgiems atstumams įveikti komfortiškai. Pakaba puikiai sugeria kelio nelygumus, o salono garso izoliacija yra aukšto lygio, todėl net važiuojant dideliu greičiu viduje tylu ir ramu. Dėl didelio svorio ir ilgos ratų bazės R klasė yra labai stabili greitkelyje.

Tačiau sportiškumo iš šio automobilio tikėtis neverta (išskyrus R63 AMG). Vairavimo sistema pakankamai tiksli, bet ne itin informatyvi. Posūkiuose jaučiamas nemažas kėbulo pasvirimas, ypač su standartine plienine pakaba. Tai automobilis ramiam, užtikrintam, o ne azartiškam vairavimui.

Airmatic Pakaba: Komfortas su Kaina

Daugelis R klasių buvo komplektuojamos su pasirenkama pneumatine pakabaAirmatic. Ji suteikia dar aukštesnį komforto lygį, leidžia reguliuoti automobilio prošvaisą ir palaiko pastovų kėbulo aukštį nepriklausomai nuo apkrovos. Važiavimas su Airmatic yra išties įspūdingai komfortiškas, ypač lyginant su standartine pakaba.

Tačiau Airmatic sistema yra ir vienas didžiausių R klasės galvos skausmų bei potencialių išlaidų šaltinių. Sistema sudėtinga, ją sudaro oro pagalvės (spyruoklės) prie kiekvieno rato, kompresorius, vožtuvų blokas ir aukščio jutikliai. Laikui bėgant oro pagalvės praranda sandarumą ir pradeda leisti orą (dažniausiai galinės), kompresorius dėl nuolatinio darbo bandant palaikyti slėgį perdega, gali sugesti vožtuvų blokas ar jutikliai. Bet kurio iš šių komponentų keitimas yra brangus. Originalios dalys kainuoja šimtus ar net tūkstančius eurų, o nors ir egzistuoja pigesnių pakaitalų, jų kokybė ir ilgaamžiškumas gali būti abejotini. Prieš perkant R klasę su Airmatic, būtina kruopščiai patikrinti sistemos būklę: ar automobilis stovi lygiai, ar greitai pakyla/nusileidžia, ar nėra klaidų pranešimų prietaisų skydelyje, ar kompresorius nedirba pernelyg dažnai ir garsiai.

Patikimumas ir Eksploatacijos Kaštai: Prabanga Reikalauja Priežiūros

Apibendrinant, Mercedes-Benz R klasės patikimumas yra vidutiniškas. Nors pagrindiniai komponentai, tokie kaip kėbulas ar daugelis variklių (su tam tikromis išimtimis), yra gana tvirti, sudėtingos sistemos kaip Airmatic pakaba, 7G-Tronic transmisija ir kai kurios specifinės variklių problemos (ypač OM642 tepalo aušintuvas ar M272/M273 balansiniai velenai) gali gerokai patuštinti savininko piniginę.

Dažniausiai Pasitaikančios Problemos (Santrauka):

  • Airmatic pakabos gedimai: Oro pagalvių nesandarumas, kompresoriaus, vožtuvų bloko gedimai.
  • 7G-Tronic transmisijos problemos: Valdymo plokštės (conductor plate), hidrotransformatoriaus, vožtuvų bloko gedimai. Reikalingas reguliarus tepalo keitimas.
  • OM642 V6 dyzelinio variklio problemos: Tepalo aušintuvo tarpinių pratekėjimas (brangus remontas), įsiurbimo kolektoriaus sklendžių gedimai, EGR ir DPF problemos.
  • M272/M273 V6/V8 benzininių variklių problemos (ankstyvi modeliai): Balansinio veleno žvaigždutės dilimas (labai brangus remontas).
  • Elektronikos gedimai: Įvairūs jutikliai (ABS, ESP, parkavimo), langų keltuvai, centrinis užraktas, COMAND sistema.
  • Važiuoklės elementų dilimas: Dėl didelio svorio greičiau dyla įvorės, šarnyrai, traukės.
  • Kėbulo korozija: Nors W251/V251 serija nėra tokia linkusi rūdyti kaip senesni Mercedes modeliai, verta patikrinti ratų arkas, durelių apačias, bagažinės dangtį, ypač aplink numerio apšvietimą ir rankenėlę.

Eksploatacijos Kaštai

R klasės eksploatacija nėra pigi. Tai didelis, sunkus ir sudėtingas automobilis su galingais varikliais.

  • Degalų sąnaudos: Net ir dyzeliniai variantai realiomis sąlygomis mieste vartos 11-14 l/100 km, užmiestyje – apie 8-10 l/100 km. Benzininiai V6 pareikalaus 14-18 l/100 km mieste ir 10-12 l/100 km užmiestyje. V8 varikliai (R500, R63) bus dar ištroškę.
  • Priežiūra ir remontas: Dalys ir remontas Mercedes-Benz automobiliams yra brangesni nei vidutinės klasės automobilių. Ypač brangūs specifiniai R klasės komponentai, susiję su Airmatic pakaba ar 4MATIC sistema. Rekomenduojama rasti patikimą servisą, turintį patirties su Mercedes-Benz automobiliais.
  • Draudimas ir mokesčiai: Priklausys nuo variklio galios ir automobilio vertės, tačiau tikėtina, kad bus didesni nei vidutiniam automobiliui.

Norint išvengti didelių netikėtų išlaidų, būtina kruopšti automobilio patikra prieš perkant ir reguliari, kokybiška techninė priežiūra eksploatacijos metu. Taupyti tepalų, filtrų ar svarbių patikrų sąskaita gali atsirūgti daug didesnėmis remonto išlaidomis ateityje.

Pirkimo Patarimai: Ką Tikrinti ir Kurį Variantą Rinktis?

Mercedes-Benz R klasė gali būti puikus pasirinkimas tiems, kam reikia labai erdvaus, komfortiško ir universalaus automobilio su prabangos prieskoniu, ir kas nebijo potencialiai didesnių eksploatacijos kaštų. Tai nėra automobilis kiekvienam – jo nišinis charakteris ir specifinės problemos reikalauja informuoto pirkėjo.

Į Ką Atkreipti Dėmesį Prieš Perkant:

  1. Serviso istorija: Tai vienas svarbiausių aspektų. Automobilis su pilna, dokumentuota serviso istorija, ypač atlikta specializuotame servise, yra kur kas saugesnis pasirinkimas. Patikrinkite, ar laiku keisti tepalai (variklio, pavarų dėžės), ar buvo atliekami brangesni remontai (pvz., Airmatic, OM642 tepalo aušintuvas).
  2. Airmatic pakabos patikra (jei yra): Įdėmiai apžiūrėkite, ar automobilis stovi lygiai. Užvedę variklį paklausykite, ar kompresorius nedirba nuolat ar per garsiai. Patikrinkite, ar veikia aukščio reguliavimas. Ieškokite klaidų pranešimų skydelyje. Idealu – patikrinti sistemos sandarumą servise.
  3. Pavarų dėžės patikra: Bandomojo važiavimo metu stebėkite, ar pavaros jungiamos sklandžiai, be smūgių ar vėlavimo, tiek šaltam, tiek įšilusiam varikliui. Patikrinkite, ar nėra tepalo nuotėkių.
  4. Variklio patikra: Paklausykite, ar nėra pašalinių garsų (kalenimo, barškėjimo). Patikrinkite, ar nėra tepalo ar aušinimo skysčio nuotėkių (ypač OM642 atveju – po įsiurbimo kolektoriumi, kur yra tepalo aušintuvas). Stebėkite, ar nemeta mėlyno ar juodo dūmo. Benziniams M272/M273 (ypač iki ~2008 m.) svarbu įsiklausyti, ar nėra grandinės ar balansinio veleno keliamo triukšmo.
  5. 4MATIC sistemos patikra (jei yra): Nors kelyje ją patikrinti sudėtinga, atkreipkite dėmesį į bet kokius neįprastus garsus ar vibracijas važiuojant, ypač sukant vairą.
  6. Elektronikos patikra: Kruopščiai patikrinkite visų mygtukų ir funkcijų veikimą – langų, veidrodėlių, sėdynių reguliavimo, šildymo, kondicionieriaus, parkavimo jutiklių, COMAND sistemos, navigacijos, garso sistemos, panoraminio stoglangio (jei yra).
  7. Kėbulo ir dugno apžiūra: Ieškokite korozijos židinių, ypač ratų arkose, slenksčių kraštuose, durelių apačiose, po bagažinės dangčio sandarinimo gumomis. Patikrinkite dugno būklę, ar nėra pažeidimų, ypač jei automobilis su Airmatic (žema prošvaisa).
  8. Interjero būklė: Įvertinkite bendrą nusidėvėjimą – jis gali rodyti tikrąją automobilio ridą ir kaip jis buvo prižiūrėtas.
  9. Diagnostika: Prieš perkant labai rekomenduojama atlikti pilną kompiuterinę diagnostiką specializuotame servise. Tai gali atskleisti paslėptus gedimus ar klaidas įvairiose sistemose.

Kurį Variantą Rinktis?

  • Dyzelis vs. Benzinas: Europoje logiškiausias pasirinkimas dažniausiai yra R320 CDI / R350 CDI dėl geriausio galios ir ekonomijos santykio. Tačiau reikia nusiteikti potencialioms OM642 problemoms. Benzininiai variantai (ypač R350 po 2008 m.) gali būti patikimesni variklio prasme, bet gerokai brangesni eksploatuoti dėl degalų sąnaudų.
  • Airmatic vs. Standartinė pakaba: Jei prioritetas yra maksimalus komfortas, ieškokite Airmatic, bet būkite pasiruošę galimoms didelėms remonto išlaidoms. Jei norite ramesnės eksploatacijos ir mažesnių išlaidų – rinkitės modelį su standartine plienine pakaba (nors tokių gerokai mažiau).
  • Standartinė vs. Prailginta bazė (W251 vs. V251): Jei dažnai vežiosite keleivius antroje ir trečioje eilėje, ilgesnė V251 versija suteiks daugiau komforto. Jei papildoma erdvė nėra būtina, standartinė W251 bus šiek tiek manevringesnė.
  • Prieš atnaujinimą vs. Po atnaujinimo: Modeliai po 2010 metų atnaujinimo atrodo moderniau ir solidžiau, gali turėti šiek tiek patobulintų techninių sprendimų. Tačiau jie paprastai yra brangesni.
  • 4MATIC vs. Galiniai varomieji ratai: 4MATIC yra privalumas Lietuvos klimato sąlygomis, bet padidina eksploatacijos kaštus. Jei automobilis bus naudojamas daugiausiai mieste ir gerai valomais keliais, galbūt užtektų ir galinių varomųjų ratų versijos (kurių rasti sunkiau).

R Klasės Vieta Rinkoje ir Palikimas: Nesuprastas Talentas?

Mercedes-Benz R klasė buvo ambicingas bandymas sujungti kelis automobilių tipus į vieną. Nors ji pasiūlė išskirtinę erdvę, komfortą ir universalumą, jos neaiškus identitetas (nei tikras vienatūris, nei tikras visureigis), aukšta kaina ir kai kurios patikimumo problemos neleido jai tapti masiniu produktu. Konkurencija iš tradicinių didelių visureigių (įskaitant paties Mercedes-Benz ML ir GL klases) bei prabangių vienatūrių (nors jų segmentas mažėjo) buvo per stipri.

Vis dėlto, naudotų automobilių rinkoje R klasė gali būti įdomus pasirinkimas tiems, kas vertina jos specifines savybes – didžiulę erdvę 6 ar 7 keleiviams, aukštą komforto lygį ir Mercedes-Benz prestižą už palyginti nedidelę kainą (lyginant su panašaus dydžio ir amžiaus ML ar GL modeliais). Tačiau potencialūs pirkėjai turi būti gerai informuoti apie galimas problemas ir nusiteikę investuoti į tinkamą priežiūrą, kad šis "Grand Sports Tourer" tarnautų ilgai ir patikimai.

Tags:

Panašūs įrašai: