Įvadas: Kodėl pirkimo-pardavimo sutartis yra būtina?

Automobilio pirkimas ar pardavimas – reikšmingas finansinis ir teisinis sandoris tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims. Nors kartais gali kilti pagunda pasikliauti žodiniu susitarimu, ypač jei sandoris vyksta tarp pažįstamų asmenų,rašytinė automobilio pirkimo-pardavimo sutartis yra absoliučiai būtina. Ji ne tik formalizuoja susitarimą, bet ir veikia kaip pagrindinis įrodymas, apsaugantis abiejų šalių interesus, nustatantis teises bei pareigas ir padedantis išvengti galimų nesusipratimų ar net teisinių ginčų ateityje. Ši sutartis yra kertinis dokumentas, be kurio neįmanoma teisėtai perregistruoti transporto priemonės nuosavybės teisių „Regitroje“. Todėl jos parengimui ir turiniui reikia skirti ypatingą dėmesį.

Tinkamai parengta sutartis detalizuoja visas esmines sandorio sąlygas: kas parduodama, kas perka, už kokią kainą, kokios būklės yra automobilis, kada ir kaip jis perduodamas. Ji tampa atskaitos tašku sprendžiant bet kokius klausimus, kylančius po sandorio sudarymo, pavyzdžiui, dėl paslėptų defektų ar atsakomybės už juos. Be rašytinės sutarties, įrodyti tikrąsias susitarimo sąlygas gali būti itin sudėtinga ar net neįmanoma.

Pagrindiniai sutarties elementai: Ką privaloma įtraukti?

Kad automobilio pirkimo-pardavimo sutartis būtų teisiškai galiojanti ir aiški, joje privalo būti tam tikra esminė informacija. Kiekvienas punktas yra svarbus siekiant užtikrinti sandorio skaidrumą ir teisinį tikrumą.

Sutarties šalys

Sutartyje turi būti tiksliai ir aiškiai nurodytos abi sandorio šalys – pardavėjas ir pirkėjas. Ši informacija yra kritinė identifikavimui ir atsakomybei nustatyti.

  • Pardavėjas: Jei tai fizinis asmuo, būtina nurodyti vardą, pavardę, asmens kodą ir gyvenamosios vietos adresą. Jei pardavėjas yra juridinis asmuo (įmonė), reikia nurodyti pilną pavadinimą, įmonės kodą, PVM mokėtojo kodą (jei taikoma), registracijos adresą bei atstovaujančio asmens vardą, pavardę ir pareigas (pvz., direktorius, įgaliotas asmuo). Svarbu įsitikinti, kad pardavėjas yra tikrasis automobilio savininkas arba turi teisėtą įgaliojimą jį parduoti.
  • Pirkėjas: Analogiškai, jei pirkėjas yra fizinis asmuo, nurodomas vardas, pavardė, asmens kodas, adresas. Jei juridinis asmuo – pavadinimas, kodas, PVM kodas (jei taikoma), adresas ir atstovaujančio asmens duomenys. Tikslūs duomenys yra būtini automobilio perregistravimui.

Rekomenduotina prie sutarties pridėti šalių asmens tapatybės dokumentų (paso ar asmens tapatybės kortelės) kopijas arba bent jau sutikrinti duomenis su originalais pasirašymo metu.

Sutarties objektas – Automobilis

Tai viena svarbiausių sutarties dalių, kurioje automobilis turi būti identifikuotas kuo tiksliau, kad nekiltų jokių abejonių dėl to, kokia konkreti transporto priemonė yra perkama ar parduodama. Būtina nurodyti:

  • Markė ir modelis: Pvz., Volkswagen Passat, Toyota Corolla.
  • Pagaminimo metai: Tikslūs metai pagal dokumentus.
  • Transporto priemonės identifikavimo numeris (VIN kodas): Tai unikalus 17 simbolių kodas, leidžiantis vienareikšmiškai identifikuoti automobilį.Būtina patikrinti, ar sutartyje nurodytas VIN kodas sutampa su kodu, įspaustu ant automobilio kėbulo (dažniausiai po priekiniu stiklu, ant statramsčio ar variklio skyriuje) ir transporto priemonės registracijos liudijime. Bet koks neatitikimas gali reikšti rimtas problemas (pvz., vogtas automobilis, suklastoti dokumentai).
  • Valstybinis registracijos numeris: Nors numeriai gali keistis, sutarties sudarymo metu esantis numeris padeda identifikuoti automobilį.
  • Rida (odometro parodymai): Nurodoma rida sutarties pasirašymo dieną. Nors rida gali būti koreguojama, jos fiksavimas sutartyje yra svarbus. Pardavėjas turėtų patvirtinti, ar rida yra tikra (kiek jam žinoma).
  • Spalva ir kėbulo tipas: Pvz., pilkas sedanas, mėlynas universalas.
  • Variklio duomenys: Darbinis tūris (cm³), galia (kW), degalų tipas (benzinas, dyzelinas, elektra, dujos).
  • Techninės apžiūros galiojimo data: Nurodoma, iki kada galioja privalomoji techninė apžiūra.

Kuo detaliau aprašomas automobilis, tuo mažiau erdvės interpretacijoms ar ginčams ateityje.

Kaina ir atsiskaitymo tvarka

Šiame skyriuje aiškiai ir nedviprasmiškai nustatoma automobilio kaina bei jos sumokėjimo sąlygos:

  • Kaina: Turi būti nurodyta tiksli suma skaičiais ir žodžiais (pvz., 5000 (penki tūkstančiai) eurų). Nurodymas žodžiais padeda išvengti klaidų ar piktnaudžiavimo keičiant skaičius.
  • Valiuta: Paprastai nurodoma eurai (EUR).
  • Atsiskaitymo būdas: Ar mokama grynaisiais pinigais, ar banko pavedimu. Jei mokama grynaisiais, pardavėjas turėtų patvirtinti pinigų gavimą savo parašu sutartyje arba atskiru pinigų priėmimo kvitu. Jei banko pavedimu – nurodomos sąskaitos, į kurią turi būti pervesti pinigai. Rekomenduotina rinktis banko pavedimą kaip saugesnį ir lengviau įrodomą atsiskaitymo būdą.
  • Atsiskaitymo terminai: Ar visa suma mokama iš karto pasirašant sutartį, ar dalimis (pvz., avansas pasirašant sutartį, likusi suma – perregistravus automobilį). Jei mokama dalimis, būtina aiškiai nurodyti terminus ir sumas. Taip pat svarbu aptarti nuosavybės teisės perėjimo momentą – ar ji pereina sumokėjus visą kainą, ar automobilio perdavimo metu. Paprastai nuosavybės teisė pereina pirkėjui nuo automobilio perdavimo momento, nebent sutartyje nurodyta kitaip.

Jei automobilį parduoda PVM mokėtojas, sutartyje turėtų būti aiškiai nurodyta, ar kaina nurodyta su PVM, ar be jo, ir kokia PVM suma.

Automobilio perdavimo momentas ir sąlygos

Sutartyje turi būti tiksliai apibrėžta, kada ir kur automobilis fiziškai perduodamas pirkėjui kartu su visais priklausančiais daiktais ir dokumentais.

  • Perdavimo data ir laikas: Nurodoma konkreti data ir, jei įmanoma, laikas.
  • Perdavimo vieta: Konkretus adresas ar vieta.
  • Perduodami daiktai: Kartu su automobiliu paprastai perduodami:
    • Transporto priemonės registracijos liudijimas.
    • Techninės apžiūros rezultatų kortelė (ataskaita).
    • Visi automobilio raktai (nurodyti jų skaičių).
    • Serviso knygelė (jei yra).
    • Automobilio naudojimo instrukcija (jei yra).
    • Papildoma įranga (pvz., vasarinių/žieminių padangų komplektas, jei taip sutarta).

Perdavimo faktą rekomenduojama patvirtinti atskiru automobilio priėmimo-perdavimo aktu arba specialia žyma pačioje pirkimo-pardavimo sutartyje, kurią pasirašo abi šalys. Nuo perdavimo momento pirkėjui paprastai pereina atsitiktinio automobilio žuvimo ar sugedimo rizika.

Detalus automobilio būklės aptarimas sutartyje

Vienas iš dažniausių ginčų šaltinių perkant naudotą automobilį yra jo techninė būklė ir vėliau paaiškėję defektai. Todėl sutartyje yra itin svarbu kuo detaliau aptarti automobilio būklę pardavimo metu.

Žinomi defektai ir trūkumai

Pardavėjas privalo sąžiningai atskleisti visus jam žinomus automobilio trūkumus ir defektus. Tai apima tiek akivaizdžius, tiek paslėptus defektus, apie kuriuos pardavėjas žinojo ar turėjo žinoti. Sutartyje turėtų būti specialus skyrius ar punktas, kuriame šie trūkumai išvardijami. Pavyzdžiui:

  • Kėbulo pažeidimai (įlenkimai, įbrėžimai, korozijos židiniai, buvę remontai po avarijos).
  • Variklio ar pavarų dėžės problemos (neįprasti garsai, tepalų nuotėkis, sunkus užvedimas).
  • Važiuoklės problemos (bildesys, netolygus padangų dėvėjimasis).
  • Elektronikos gedimai (neveikiantys prietaisai, klaidos prietaisų skydelyje).
  • Salono būklė (sėdynių pažeidimai, neveikiantys valdikliai).

Jei pardavėjas sąmoningai nuslėpė esminius trūkumus, pirkėjas vėliau gali turėti teisinį pagrindą reikalauti sumažinti kainą, atlyginti remonto išlaidas ar net nutraukti sutartį ir grąžinti automobilį. Trūkumų fiksavimas sutartyje apsaugo ir pardavėją – pirkėjas vėliau negalės reikšti pretenzijų dėl tų defektų, kurie buvo aiškiai nurodyti ir su kuriais jis sutiko pirkdamas.

Pardavėjo pareiškimai ir garantijos (ar jų nebuvimas)

Sutartyje pardavėjas paprastai patvirtina tam tikrus faktus, susijusius su automobiliu:

  • Kad automobilis priklauso jam nuosavybės teise ir nėra įkeistas, areštuotas, nėra teisminio ginčo objektas.
  • Kad automobilis nėra ieškomas policijos.
  • Kad jam nėra žinoma apie automobilio dalyvavimą eismo įvykiuose, turėjusiuose esminės įtakos jo konstrukcijai ar saugumui (arba atvirkščiai – nurodoma, kad automobilis buvo daužtas ir remontuotas).
  • Kad odometro parodymai (rida) nėra suklastoti (kiek jam žinoma).

Dažnai sutartyse, ypač perkant iš fizinio asmens, įtraukiama sąlyga"Perkama tokios būklės, kokia yra" (angl. "as is"). Ši sąlyga reiškia, kad pirkėjas perka automobilį su visais akivaizdžiais ir galimais trūkumais, ir pardavėjas neteikia jokių garantijų dėl jo būklės ateityje. Tačiau svarbu suprasti, kad ši sąlyganeapleidžia pardavėjo nuo atsakomybės už paslėptus esminius trūkumus, apie kuriuos jis žinojo, bet nepranešė pirkėjui. Lietuvos Respublikos Civilinis kodeksas numato pirkėjo teises, jei parduotas daiktas yra netinkamos kokybės, ir šių teisių negalima visiškai panaikinti net ir "as is" sąlyga, ypač jei pardavėjas veikė nesąžiningai.

Perkant automobilį iš juridinio asmens (pvz., automobilių pardavimo įmonės), gali būti suteikiama ribota garantija tam tikriems mazgams (pvz., varikliui, pavarų dėžei) tam tikram laikotarpiui ar ridai. Tokios garantijos sąlygos turi būti aiškiai aprašytos sutartyje.

Sutarties pasirašymas ir teisinė galia

Sutartis įsigalioja nuo to momento, kai ją pasirašo abi šalys (ar jų tinkamai įgalioti atstovai). Pasirašydamos šalys patvirtina, kad susipažino su visomis sutarties sąlygomis, jas suprato ir su jomis sutinka.

  • Pasirašymas: Abi šalys turi pasirašyti kiekviename sutarties lape arba bent jau paskutiniame lape po visu tekstu. Šalia parašo turėtų būti nurodytas vardas, pavardė ir data.
  • Liudytojai: Nors įstatymas nereikalauja liudytojų dalyvavimo pasirašant automobilio pirkimo-pardavimo sutartį, jų parašai gali būti papildomas įrodymas kilus ginčui, ypač jei atsiskaitoma grynaisiais pinigais.
  • Egzempliorių skaičius: Sutartis paprastai sudaroma trimis vienodą teisinę galią turinčiais egzemplioriais: vienas lieka pardavėjui, kitas – pirkėjui, o trečias pateikiamas „Regitrai“ perregistruojant automobilį. Šiuo metu, naudojantis elektronine sistema, fizinis trečias egzempliorius „Regitrai“ gali būti nebūtinas, tačiau svarbu turėti savo kopiją.

Veiksmai po sutarties pasirašymo

Pasirašius sutartį ir perdavus automobilį bei pinigus, sandoris dar nėra visiškai baigtas. Laukia keli svarbūs formalumai.

Automobilio perregistravimas "Regitroje"

Tai vienas svarbiausių žingsnių. Pagal galiojančią tvarką Lietuvoje, pardavėjas privalo per 15 dienų nuo sutarties sudarymo deklaruoti nuosavybės pasikeitimą „Regitroje“, gaudamas Savininko deklaravimo kodą (SDK). Šį kodą jis privalo perduoti pirkėjui. Pirkėjas, gavęs SDK, taip pat per 15 dienų nuo automobilio įsigijimo (arba nuo SDK gavimo) turi kreiptis į „Regitrą“ ir įregistruoti automobilį savo vardu.

Perregistravimui „Regitroje“ pirkėjui reikės pateikti:

  • Asmens tapatybės dokumentą.
  • Pirkimo-pardavimo sutartį (arba kitą nuosavybės įgijimą patvirtinantį dokumentą).
  • Galiojantį privalomąjį civilinės atsakomybės draudimą pirkėjo vardu.
  • SDK kodą, gautą iš pardavėjo.
  • Senąjį transporto priemonės registracijos liudijimą (jei išduotas popierinis).
  • Sumokėti nustatytus mokesčius (už registraciją, naują liudijimą, galbūt taršos mokestį).

Svarbu: Kol automobilis nėra perregistruotas pirkėjo vardu, teisiškai už jį (pvz., už padarytus pažeidimus) vis dar gali būti atsakingas pardavėjas. Todėl pardavėjui svarbu kuo greičiau deklaruoti pardavimą, o pirkėjui – įregistruoti automobilį savo vardu. Laiku neatlikus šių veiksmų, gali kilti problemų tiek pardavėjui, tiek pirkėjui (pvz., negalėjimas praeiti techninės apžiūros, baudos).

Draudimas

Prieš registruojant automobilį savo vardu, pirkėjas privalo jį apdrausti privalomuoju vairuotojų civilinės atsakomybės draudimu. Be galiojančio draudimo poliso „Regitra“ automobilio neregistruos. Pirkėjas taip pat gali apsvarstyti galimybę įsigyti KASKO draudimą, kuris atlygintų žalą automobilio sugadinimo ar vagystės atveju.

Dažniausiai pasitaikančios klaidos ir kaip jų išvengti

Nepaisant sutarties svarbos, praktikoje pasitaiko klaidų, kurios gali sukelti rimtų problemų. Štai keletas dažniausių:

  • Neįsigilinimas į sutarties turinį: Pasirašoma standartinė šabloninė sutartis, net neperskaičius jos sąlygų arba nesupratus jų reikšmės. Visada atidžiai skaitykite sutartį ir, jei kas neaišku, klauskite arba pasikonsultuokite su teisininku.
  • Netikslūs automobilio duomenys: Klaidingai nurodytas VIN kodas, pagaminimo metai ar kiti parametrai. Tai gali sukelti problemų registruojant automobilį ar vėliau jį parduodant. Būtina kruopščiai sutikrinti visus duomenis su automobilio dokumentais ir pačiu automobiliu.
  • Neaiškiai apibrėžta kaina ar atsiskaitymo tvarka: Neaišku, kada ir kaip turi būti sumokėta visa suma, ar kaina yra galutinė. Tai gali sukelti ginčus dėl mokėjimų.
  • Trūkumų slėpimas ar neaptarimas: Pardavėjas neinformuoja apie žinomus defektus, o pirkėjas neįrašo jų į sutartį. Tai beveik garantuotas kelias į konfliktą.
  • Pasitikėjimas žodiniu susitarimu: Susitariama dėl papildomų sąlygų (pvz., pridėti žieminių padangų komplektą, atlikti smulkų remontą), bet tai neįrašoma į sutartį. Vėliau įrodyti tokį susitarimą labai sunku. Viskas, kas svarbu, turi būti raštu.
  • Netinkamas perregistravimo proceso vykdymas: Vėluojama deklaruoti pardavimą ar įregistruoti pirkimą, pametamas SDK kodas. Tai gali užvilkinti procesą ir sukelti administracinių problemų.
  • Netikrinama pardavėjo tapatybė ir nuosavybės teisės: Perkami automobiliai iš asmenų, kurie nėra tikrieji savininkai arba neturi įgaliojimo parduoti. Būtina patikrinti pardavėjo dokumentus ir automobilio registracijos liudijimą.

Visų šių klaidų galima išvengti skiriant pakankamai laiko ir dėmesio tiek automobilio apžiūrai, tiek sutarties rengimui ir pasirašymui.

Pirkėjo ir pardavėjo teisės bei pareigos

Automobilio pirkimo-pardavimo sutartis sukuria abipuses teises ir pareigas:

Pardavėjo pagrindinės pareigos:

  • Perduoti pirkėjui sutartyje nurodytą automobilį sutartu laiku ir vietoje.
  • Perduoti automobilį tokios būklės, kokia aptarta sutartyje (atskleidžiant visus žinomus trūkumus).
  • Perduoti visus su automobiliu susijusius dokumentus (registracijos liudijimą, techninės apžiūros dokumentus ir kt.).
  • Užtikrinti, kad automobilis yra laisvas nuo trečiųjų asmenų teisių (neįkeistas, neareštuotas), nebent sutartyje nurodyta kitaip ir pirkėjas su tuo sutinka.
  • Deklaruoti automobilio pardavimą „Regitroje“ ir perduoti SDK kodą pirkėjui.

Pardavėjo pagrindinės teisės:

  • Gauti sutartyje nustatytą kainą sutartu laiku ir būdu.
  • Nebūti atsakingam už tuos automobilio trūkumus, kurie buvo aiškiai nurodyti sutartyje arba buvo akivaizdūs apžiūros metu ir pirkėjas dėl jų pretenzijų nereiškė.

Pirkėjo pagrindinės pareigos:

  • Sumokėti sutartyje nustatytą kainą sutartu laiku ir būdu.
  • Priimti automobilį sutartu laiku ir vietoje.
  • Įregistruoti automobilį savo vardu „Regitroje“ per nustatytą terminą, naudojant gautą SDK kodą.
  • Apdrausti automobilį privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu.

Pirkėjo pagrindinės teisės:

  • Gauti sutartyje nurodytą automobilį ir susijusius dokumentus.
  • Gauti automobilį tokios būklės, kokia aptarta sutartyje.
  • Jei paaiškėja esminių paslėptų trūkumų, apie kuriuos pardavėjas žinojo, bet nepranešė, pirkėjas (priklausomai nuo situacijos ir trūkumų pobūdžio) gali reikalauti:
    • Sumažinti automobilio kainą.
    • Kad pardavėjas neatlygintinai pašalintų trūkumus arba atlygintų pirkėjo išlaidas jiems pašalinti.
    • Nutraukti sutartį ir grąžinti sumokėtus pinigus (grąžinant automobilį pardavėjui).

Svarbu pažymėti, kad pirkėjo teisės dėl paslėptų trūkumų nėra absoliučios. Reikia įrodyti, kad trūkumas egzistavo pirkimo metu, jis yra esminis, ir kad pardavėjas apie jį žinojo arba turėjo žinoti, bet nepranešė. Įrodinėjimo našta paprastai tenka pirkėjui.

Kilus ginčui, kurio nepavyksta išspręsti derybomis, šalys gali kreiptis į teismą.

Ypatingi atvejai ir papildomi patarimai

Be standartinės situacijos, kai fizinis asmuo perka automobilį iš kito fizinio asmens, galimi ir kiti variantai, turintys savų niuansų:

  • Pirkimas iš juridinio asmens (įmonės, automobilių salono): Tokiu atveju dažnai taikomos vartotojų teises ginančios nuostatos (jei pirkėjas yra fizinis asmuo). Įmonės gali suteikti garantiją. Reikia atkreipti dėmesį į PVM klausimą – ar jis įskaičiuotas į kainą, ar bus išrašyta PVM sąskaita faktūra.
  • Pirkimas lizingu ar su paskola: Automobilis dažniausiai lieka banko ar lizingo bendrovės nuosavybe iki visiško atsiskaitymo. Pirkimo-pardavimo sutartis sudaroma tarp pardavėjo ir pirkėjo, tačiau finansavimo sąlygas nustato atskira sutartis su finansuotoju.
  • Automobilio pirkimas iš užsienio: Reikalingi papildomi dokumentai (užsienio registracijos dokumentai, eksporto deklaracija, atitikties sertifikatas (CoC), jei automobilis registruojamas pirmą kartą ES). Sutartis gali būti sudaryta užsienio kalba – tokiu atveju reikalingas vertimas. Procedūros gali būti sudėtingesnės.
  • Išsamios patikros svarba prieš perkant: Nepasikliaukite vien pardavėjo žodžiais ar paviršutiniška apžiūra. Prieš pasirašant sutartį, ypač dėl brangesnio automobilio, primygtinai rekomenduojama:
    • Atlikti bandomąjį važiavimą.
    • Patikrinti automobilį nepriklausomame autoservise (atlikti diagnostiką, patikrinti kėbulo geometriją, pakabą, stabdžius).
    • Patikrinti automobilio istoriją pagal VIN kodą specializuotose duomenų bazėse (avarijos, ridos duomenys, ar nebuvo vogtas).
    • Atidžiai patikrinti dokumentus (ar nesuklastoti, ar sutampa duomenys).
    Šios patikros išlaidos yra nedidelės palyginti su galima žala įsigijus probleminį automobilį.
  • Sutarties šablono naudojimas: Internete gausu automobilio pirkimo-pardavimo sutarties pavyzdžių ir šablonų. Jais galima naudotis kaip pagrindu, tačiaubūtina adaptuoti konkrečiai situacijai. Negalima aklai pasirašyti šablono, neįsitikinus, kad jis atitinka jūsų susitarimus ir poreikius. Įsitikinkite, kad šablone yra visos anksčiau aptartos esminės dalys, ypač skyrius apie automobilio būklę ir žinomus defektus.

Apibendrinantys principai: Skaidrumas, Atidumas, Rašytinė forma

Nors automobilio pirkimo-pardavimo procesas gali atrodyti sudėtingas, jį galima supaprastinti laikantis kelių pagrindinių principų. Visų pirma,skaidrumas – abi šalys turėtų būti atviros ir sąžiningos dėl automobilio būklės, kainos ir kitų sandorio sąlygų. Antra,atidumas – būtina kruopščiai tikrinti tiek patį automobilį, tiek jo dokumentus, tiek sutarties tekstą prieš pasirašant. Negailėkite laiko ir pastangų patikrai. Trečia,rašytinė forma – visi esminiai susitarimai turi būti užfiksuoti detalioje, abiejų šalių pasirašytoje sutartyje. Tai yra pagrindinis jūsų interesų apsaugos garantas.

Automobilio pirkimo-pardavimo sutartis nėra tik formalumas. Tai rimtas teisinis dokumentas, į kurį reikia žiūrėti atsakingai. Tinkamai parengta ir sąžiningai sudaryta sutartis padės išvengti daugybės problemų ir užtikrins sklandų nuosavybės teisių perėjimą bei naudojimąsi įsigytu automobiliu.

Tags:

Panašūs įrašai: