Transporto priemonės identifikavimo numeris (VIN) yra unikalus 17 simbolių kodas, priskirtas kiekvienam automobiliui. Tai tarsi automobilio pirštų atspaudai, leidžiantys atsekti jo istoriją, specifikacijas ir kitą svarbią informaciją. Patikrinus VIN kodą, galima sužinoti apie automobilio avarijas, remontus, ridą, savininkų skaičių ir netgi ar jis nebuvo pavogtas. Ši informacija yra ypač svarbi perkant naudotą automobilį, siekiant išvengti nemalonių staigmenų ir užtikrinti, kad investuojate į patikimą transporto priemonę.

Kas Yra VIN Kodas ir Kur Jį Rasti?

VIN kodą sudaro raidžių ir skaičių kombinacija, kuri iššifruojant atskleidžia svarbią informaciją apie automobilį. Šis kodas yra standartizuotas ir vienodas visame pasaulyje. VIN kodą galima rasti keliose vietose:

  • Ant prietaisų skydelio: Dažniausiai VIN kodas yra įspaustas ant prietaisų skydelio, vairuotojo pusėje, prie pat priekinio stiklo. Jį lengva pastebėti iš išorės.
  • Ant vairuotojo durelių statramsčio: VIN kodas taip pat gali būti ant specialios etiketės, priklijuotos prie vairuotojo durelių statramsčio.
  • Automobilio dokumentuose: VIN kodas nurodomas automobilio registracijos liudijime, draudimo polise ir kituose svarbiuose dokumentuose.
  • Variklio skyriuje: Kai kuriuose automobiliuose VIN kodas gali būti įspaustas ant variklio bloko arba kitos svarbios variklio dalies.

Svarbu patikrinti, ar VIN kodas, nurodytas skirtingose vietose, sutampa. Jei pastebite neatitikimų, tai gali būti ženklas, kad automobilis buvo sugadintas arba kad su juo buvo atlikti neteisėti veiksmai.

Nemokami VIN Kodo Patikrinimo Būdai

Nors išsamiai automobilio istorijai gauti dažnai reikia mokamos paslaugos, yra keletas būdų, kaip nemokamai patikrinti VIN kodą ir gauti pagrindinę informaciją:

1. Valstybinės Institucijos ir Duomenų Bazės

Kai kurių šalių vyriausybinės institucijos teikia nemokamą prieigą prie duomenų bazių, kuriose galima patikrinti, ar automobilis nebuvo pavogtas, ar nėra įregistruotas kaip nuosavybės teisės objektas (pvz., lizingas ar kreditas). Lietuvoje tokios tiesioginės nemokamos galimybės patikrinti VIN kodą per valstybines institucijas kol kas nėra plačiai prieinamos, tačiau verta pasidomėti galimais pokyčiais ateityje. Tokios duomenų bazės dažnai atnaujinamos ir gali suteikti svarbios informacijos.

2. Gamintojo Svetainės

Kai kurie automobilių gamintojai siūlo nemokamą VIN kodo patikrą savo svetainėse. Įvedus VIN kodą, galima sužinoti pagrindinę informaciją apie automobilį, pvz., pagaminimo datą, modelį, komplektaciją ir galimus gamintojo atšaukimus (angl. recalls). Tai gali būti naudinga norint įsitikinti, kad automobilis atitinka deklaruojamą informaciją.

3. Forumai ir Bendruomenės

Automobilių forumuose ir bendruomenėse internete dažnai galima rasti entuziastų, kurie padeda kitiems patikrinti VIN kodus. Nors tai nėra oficiali paslauga, patyrę forumo nariai gali turėti prieigą prie informacijos ar patarimų, kurie padės išsiaiškinti automobilio istoriją. Tačiau būtina būti atsargiems ir kritiškai vertinti gautą informaciją, nes ji gali būti nepatikima.

4. AutoDNA (Pavyzdys)

Kai kurios įmonės, pavyzdžiui, "autoDNA", siūlo ribotą nemokamą VIN kodo patikrą. Kaip nurodyta pateiktoje informacijoje, "autoDNA" suteikia prieigą prie informacijos, surinktos iš daugelio patikimų šaltinių, įskaitant duomenis iš daugiau nei 26 Europos šalių, JAV ir Kanados. Nemokama patikra gali atskleisti pagrindinę informaciją apie automobilio istoriją, odometrą, nuotraukas, defektus ir pavogtas duomenų bazes. Tačiau norint gauti išsamesnę ataskaitą, dažniausiai reikia užsisakyti mokamą paslaugą.

Mokami VIN Kodo Patikrinimo Būdai

Mokamos VIN kodo patikrinimo paslaugos siūlo išsamesnę informaciją apie automobilio istoriją, įskaitant:

1. Komercinės VIN Kodo Patikros Paslaugos

Yra daugybė komercinių įmonių, kurios specializuojasi VIN kodo patikroje. Jos renka informaciją iš įvairių šaltinių, įskaitant draudimo kompanijas, remonto dirbtuves, policijos įrašus ir valstybines institucijas. Populiariausios paslaugos:

  • Carfax: Viena iš labiausiai žinomų VIN kodo patikros paslaugų, siūlanti išsamias ataskaitas apie automobilio istoriją JAV ir Kanadoje.
  • AutoCheck: Konkurentas Carfax, siūlantis panašias paslaugas ir informaciją.
  • VINAudit: Alternatyvi paslauga, siūlanti patikrinimą už mažesnę kainą.
  • Local VIN check paslaugos: Lietuvoje ir kitose Europos šalyse veikia vietinės įmonės, kurios specializuojasi rinkti duomenis iš regioninių šaltinių.

Šios paslaugos paprastai pateikia informaciją apie:

  • Avarijas: Ar automobilis buvo patekęs į avarijas ir kokio masto buvo pažeidimai.
  • Remontus: Ar buvo atlikti dideli remonto darbai ir kokie.
  • Ridos keitimus: Ar rida nebuvo atsukta.
  • Savininkų skaičių: Kiek savininkų turėjo automobilį.
  • Nuosavybės teisės: Ar automobilis nėra įregistruotas kaip nuosavybės teisės objektas (pvz., lizingas ar kreditas).
  • Vagystę: Ar automobilis nebuvo pavogtas.
  • Atšaukimus (Recalls): Ar gamintojas neatšaukė automobilio dėl kokių nors defektų.

2. Automobilių Prekybos Centrai ir Servisai

Kai kurie automobilių prekybos centrai ir servisai siūlo VIN kodo patikrą kaip papildomą paslaugą. Tai gali būti naudinga, jei norite patikrinti automobilį prieš pirkdami jį iš prekybos centro arba prieš atliekant remontą servise. Tačiau reikėtų įsitikinti, kad prekybos centras ar servisas naudoja patikimą VIN kodo patikros paslaugą.

Kaip Iššifruoti VIN Kodą?

VIN kodą galima iššifruoti, norint sužinoti pagrindinę informaciją apie automobilį. Kiekviena VIN kodo dalis turi savo reikšmę:

  • 1-3 simboliai (WMI - World Manufacturer Identifier): Nurodo automobilio gamintoją ir šalį, kurioje jis buvo pagamintas.
  • 4-9 simboliai (VDS - Vehicle Descriptor Section): Apibūdina automobilio modelį, kėbulo tipą, variklio tipą ir kitas specifikacijas.
  • 10 simbolis (Model Year): Nurodo automobilio modelio metus.
  • 11 simbolis (Assembly Plant): Nurodo gamyklą, kurioje automobilis buvo surinktas.
  • 12-17 simboliai (Vehicle Serial Number): Unikalus automobilio serijos numeris.

Yra daugybė internetinių įrankių, kurie padeda iššifruoti VIN kodą ir sužinoti pagrindinę informaciją apie automobilį. Tačiau reikėtų atsiminti, kad iššifravus VIN kodą, galima sužinoti tik pagrindinę informaciją apie automobilį, o norint gauti išsamesnę istoriją, reikia naudotis mokamomis VIN kodo patikros paslaugomis.

Rekomendacijos Patikrinant VIN Kodą

Patikrinus VIN kodą, galima gauti vertingos informacijos apie automobilio istoriją, tačiau svarbu atsiminti šias rekomendacijas:

  • Patikrinkite VIN kodą keliose vietose: Įsitikinkite, kad VIN kodas, nurodytas skirtingose vietose (ant prietaisų skydelio, ant durelių statramsčio, dokumentuose), sutampa.
  • Naudokitės patikimomis VIN kodo patikros paslaugomis: Rinkitės žinomus ir patikimus tiekėjus. Perskaitykite atsiliepimus ir palyginkite kainas.
  • Kritiškai vertinkite gautą informaciją: Net jei VIN kodo patikra nerodo jokių problemų, tai nereiškia, kad automobilis yra idealus. Visada atlikite apžiūrą pas patikimą mechaniką.
  • Atkreipkite dėmesį į įspėjamuosius ženklus: Jei VIN kodo patikra rodo avarijas, ridos keitimus ar kitas problemas, atidžiai apsvarstykite, ar verta pirkti tokį automobilį.
  • Būkite atsargūs su nemokamomis paslaugomis: Nemokamos VIN kodo patikros paslaugos gali suteikti tik ribotą informaciją. Norint gauti išsamesnę ataskaitą, dažniausiai reikia užsisakyti mokamą paslaugą.

Išvada

VIN kodo patikra yra svarbus žingsnis perkant naudotą automobilį. Tai leidžia sužinoti apie automobilio istoriją, avarijas, remontus, ridą ir kitą svarbią informaciją. Nors yra nemokamų būdų patikrinti VIN kodą, norint gauti išsamesnę ataskaitą, dažniausiai reikia naudotis mokamomis paslaugomis. Atminkite, kad VIN kodo patikra nėra panacėja, ir visada rekomenduojama atlikti apžiūrą pas patikimą mechaniką prieš perkant automobilį.

Tags:

Panašūs įrašai: