Lietuvos automobilių kelių direkcija (toliau – Kelių direkcija) yra valstybinė įmonė, atsakinga už valstybinės reikšmės automobilių kelių tinklo priežiūrą, plėtrą ir valdymą Lietuvoje. Ši institucija atlieka svarbų vaidmenį užtikrinant saugų ir patogų eismą šalies keliais, prisideda prie ekonomikos augimo ir regionų pasiekiamumo.

Pagrindinės funkcijos ir veiklos sritys

Kelių direkcijos veikla apima platų spektrą funkcijų, susijusių su automobilių kelių infrastruktūra. Toliau pateikiama išsamesnė informacija apie pagrindines veiklos sritis:

Kelių priežiūra ir remontas

Viena iš svarbiausių Kelių direkcijos užduočių yra užtikrinti tinkamą valstybinės reikšmės kelių būklę. Tai apima reguliarią kelių priežiūrą, smulkų ir kapitalinį remontą, taip pat prevencines priemones, skirtas kelių dangos nusidėvėjimui mažinti. Pavyzdžiui, atliekami asfalto dangos atnaujinimo darbai, kelio ženklų ir atitvarų remontas arba keitimas, duobių lopymas ir pan. Šių darbų tikslas – užtikrinti saugų eismą ir prailginti kelių tarnavimo laiką.

Kelių tiesimas ir rekonstrukcija

Kelių direkcija taip pat atsakinga už naujų kelių tiesimą ir esamų kelių rekonstrukciją. Tai apima projektavimo darbus, žemės paruošimą, kelio pagrindo įrengimą, asfalto dangos klojimą ir kitus statybos darbus. Rekonstruojant kelius, siekiama pagerinti jų techninius parametrus, padidinti pralaidumą ir saugumą. Naujų kelių tiesimas leidžia sujungti atokesnius regionus, pagerinti susisiekimą ir skatinti ekonominę plėtrą.

Eismo saugumo užtikrinimas

Kelių direkcija aktyviai dalyvauja užtikrinant eismo saugumą šalies keliuose. Tai apima kelio ženklų ir horizontaliojo ženklinimo įrengimą ir priežiūrą, atitvarų įrengimą pavojingose vietose, taip pat eismo saugumo priemonių diegimą, pavyzdžiui, greičio matuoklių įrengimą, pėsčiųjų perėjų apšvietimą ir pan. Kelių direkcija taip pat vykdo eismo saugumo auditus ir analizuoja eismo įvykių priežastis, siekdama nustatyti problemas ir įgyvendinti prevencines priemones.

Kelių priežiūros finansavimas

Kelių direkcija atsakinga už kelių priežiūros ir plėtros finansavimą. Tai apima valstybės biudžeto lėšų paskirstymą, taip pat ES struktūrinių fondų ir kitų finansavimo šaltinių pritraukimą. Finansavimas skiriamas kelių priežiūros darbams, naujų kelių tiesimui, rekonstrukcijai ir eismo saugumo priemonėms įgyvendinti. Efektyvus finansinių išteklių valdymas yra būtinas siekiant užtikrinti tinkamą kelių infrastruktūros būklę ir plėtrą.

Inovacijų diegimas

Kelių direkcija nuolat ieško naujų technologijų ir inovatyvių sprendimų, kurie galėtų pagerinti kelių priežiūrą, eismo saugumą ir eismo valdymą. Tai apima naujų medžiagų naudojimą kelių tiesimui, pažangių eismo valdymo sistemų diegimą, taip pat informacinių technologijų naudojimą kelių priežiūros procesams optimizuoti. Inovacijų diegimas leidžia Kelių direkcijai efektyviau valdyti kelių infrastruktūrą ir užtikrinti aukštesnę paslaugų kokybę.

Bendradarbiavimas su kitomis institucijomis

Kelių direkcija glaudžiai bendradarbiauja su kitomis valstybinėmis institucijomis, savivaldybėmis, mokslo įstaigomis ir privačiomis įmonėmis, siekdama užtikrinti koordinuotą kelių infrastruktūros valdymą ir plėtrą. Tai apima bendrų projektų įgyvendinimą, keitimąsi informacija ir patirtimi, taip pat dalyvavimą kuriant teisės aktus, reglamentuojančius kelių infrastruktūrą. Bendradarbiavimas su kitomis institucijomis leidžia Kelių direkcijai efektyviau įgyvendinti savo funkcijas ir užtikrinti geresnę paslaugų kokybę.

Kontaktai ir informacija

Norėdami susisiekti su Kelių direkcija, galite naudoti šiuos kontaktus:

  • Adresas: J. Basanavičiaus g. 36, 03109 Vilnius
  • Telefonas: +370 5 232 9600
  • Įmonės kodas: 188710638
  • PVM kodas: LT100009270611

Aktualią informaciją apie Kelių direkcijos veiklą, planuojamus ir vykdomus projektus, eismo sąlygas ir kitus svarbius klausimus galite rasti oficialioje Kelių direkcijos svetainėje.

Paslaugos

Kelių direkcija teikia įvairias paslaugas, susijusias su kelių infrastruktūra. Toliau pateikiama keletas pavyzdžių:

Informacija apie eismo sąlygas

Kelių direkcija teikia informaciją apie eismo sąlygas šalies keliuose, įskaitant pranešimus apie eismo įvykius, kelio darbus, oro sąlygas ir kitus veiksnius, galinčius turėti įtakos eismui. Ši informacija padeda vairuotojams planuoti keliones ir išvengti spūsčių bei kitų nepatogumų.

Leidimų išdavimas

Kelių direkcija išduoda leidimus, reikalingus vykdyti tam tikrus darbus kelio apsaugos zonose, pavyzdžiui, tiesti inžinerinius tinklus, statyti pastatus ir pan. Leidimų išdavimas užtikrina, kad darbai būtų vykdomi saugiai ir nepažeistų kelių infrastruktūros.

Informacija apie kelių projektus

Kelių direkcija teikia informaciją apie planuojamus ir vykdomus kelių projektus, įskaitant projektų aprašymus, terminus, finansavimą ir kitą svarbią informaciją. Ši informacija leidžia visuomenei stebėti kelių infrastruktūros plėtrą ir dalyvauti sprendimų priėmimo procese.

Konsultacijos

Kelių direkcija teikia konsultacijas klausimais, susijusiais su kelių infrastruktūra, pavyzdžiui, dėl kelio projektavimo, statybos, priežiūros ir eismo saugumo. Konsultacijos padeda įmonėms ir organizacijoms priimti teisingus sprendimus ir įgyvendinti sėkmingus projektus.

Kelių valdymo efektyvumas

Remiantis AB Lietuvos automobilių kelių direkcijos duomenimis, 2022 m. 39 proc. valstybinės reikšmės asfaltuotų kelių neatitiko kelių valdymo efektyvumo rodiklio. 2021 m. šį rodiklį atitinkančių kelių buvo 40 proc. viso asfaltuoto valstybinės reikšmės kelių tinklo. Tai rodo, kad nepaisant nuoseklių investicijų, dar yra erdvės gerinti kelių būklę ir valdymo efektyvumą.

Teisinė forma ir istorija

Nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. Lietuvos automobilių kelių direkcija yra valstybės įmonė. Iki tol ji veikė kaip biudžetinė įstaiga. Šis pertvarkymas leido Kelių direkcijai efektyviau valdyti finansinius išteklius ir operatyviau priimti sprendimus.

Asfalto dangų priežiūros taisyklės

Kelių direkcija nuolat tobulina asfalto dangų priežiūros taisykles ir techninius reikalavimus. 2025 m. buvo atnaujinti Automobilių kelių asfalto dangų periodinei priežiūrai skirtų medžiagų ir medžiagų mišinių įrengimo taisyklės ĮT APM 25 ir Automobilių kelių asfalto dangų periodinei priežiūrai skirtų medžiagų ir medžiagų mišinių techninių reikalavimų aprašas TRA APM 25.

Kelių direkcijos vaidmuo

Apibendrinant, Lietuvos automobilių kelių direkcija atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį užtikrinant saugų ir patogų eismą šalies keliais. Jos veikla apima platų spektrą funkcijų, nuo kelių priežiūros ir remonto iki naujų kelių tiesimo ir eismo saugumo užtikrinimo. Kelių direkcija nuolat tobulina savo veiklą, diegia inovacijas ir bendradarbiauja su kitomis institucijomis, siekdama užtikrinti aukštą paslaugų kokybę ir prisidėti prie Lietuvos ekonomikos augimo.

Tags: #Automobiliu #Automobili

Panašūs įrašai: