Eismo įvykis – stresą kelianti situacija, kurioje svarbu žinoti savo teises ir pareigas. Vienas iš dažniausiai kylančių klausimų – kada vairuotojui leidžiama palikti eismo įvykio vietą? Atsakymas į šį klausimą nėra vienareikšmis ir priklauso nuo konkrečių aplinkybių, todėl būtina žinoti galiojančius įstatymus ir taisykles.
Bendrosios taisyklės
Pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, po eismo įvykio, vairuotojas privalo nedelsiant sustoti, įjungti avarinę signalizaciją ir pastatyti avarinio sustojimo ženklą. Taip pat būtina įvertinti situaciją ir suteikti pirmąją pagalbą nukentėjusiesiems, jei tokių yra. Negalima pajudinti transporto priemonių iš įvykio vietos, nebent tai būtina siekiant užtikrinti eismo saugumą arba suteikti pagalbą nukentėjusiesiems. Pagrindinė taisyklė – likti įvykio vietoje tol, kol atvyks policija arba kol bus susitarta su kita įvykio šalimi dėl tolimesnių veiksmų.
Išimtys, kada leidžiama palikti eismo įvykio vietą
Yra keletas išimčių, kada vairuotojui leidžiama palikti eismo įvykio vietą be pasekmių. Svarbu pabrėžti, kad net ir esant šioms išimtims, vairuotojas privalo imtis visų įmanomų priemonių, kad būtų užtikrintas eismo saugumas ir tinkamai užfiksuotas įvykis.
1. Nukentėjusiųjų gabenimas į gydymo įstaigą
Jei eismo įvykio metu yra sužeistų žmonių, o greitosios medicinos pagalbos atvykimas užtrunka, vairuotojas turi teisę, o kartais net pareigą, transportuoti nukentėjusįjį į artimiausią gydymo įstaigą. Tačiau, tokiu atveju, būtina nedelsiant informuoti policiją apie įvykį ir paaiškinti priežastis, kodėl palikote įvykio vietą. Taip pat reikėtų pasirūpinti, kad transporto priemonės padėtis ir kiti įvykio duomenys būtų užfiksuoti (pvz., nufotografuoti) prieš išvykstant.
2. Susitarimas su kita įvykio šalimi
Jei eismo įvykio metu apgadintos tik transporto priemonės ir nėra nukentėjusių žmonių, o abi šalys sutaria dėl įvykio aplinkybių ir kaltės, galima užpildyti eismo įvykio deklaraciją ir palikti įvykio vietą. Svarbu, kad abi šalys pasirašytų deklaraciją ir sutiktų su joje nurodyta informacija. Tačiau, jei kyla nesutarimų dėl įvykio aplinkybių ar kaltės, būtina kviesti policiją. Jei bent vienas iš vairuotojų neturi eismo įvykio deklaracijos, eismo įvykio aplinkybės gali būti aprašomos ir eismo įvykio schema. Eismo įvykio dalyviai turi būtinai pasirašyti EĮD, o atsakingas už sukeltą įvykį asmuo parašu patvirtinti savo atsakomybę dėl to.
3. Policijos leidimas
Jei į eismo įvykio vietą atvyko policijos pareigūnai, jie gali leisti vairuotojams palikti įvykio vietą, kai bus atlikti visi reikalingi tyrimo veiksmai ir surašyti protokolai. Policijos leidimas yra svarbus dokumentas, patvirtinantis, kad vairuotojas neturi jokių apribojimų palikti įvykio vietą.
4. Kliūtis eismui
Jeigu transporto priemonė po eismo įvykio trukdo eismui ir jos negalima patraukti be papildomos techninės pagalbos, vairuotojas gali palikti įvykio vietą, kad iškviestų pagalbą. Tačiau, prieš paliekant įvykio vietą, būtina pasirūpinti, kad transporto priemonė būtų tinkamai pažymėta (pvz., įjungta avarinė signalizacija, pastatytas avarinio sustojimo ženklas) ir nekeltų pavojaus kitiems eismo dalyviams.
5. Mažas apgadinimas ir susitarimas vėliau
Ypatingais atvejais, pavyzdžiui, kai apgadinimas yra minimalus (smulkus įbrėžimas) ir abi šalys sutinka susitarti dėl kompensacijos vėliau, galima palikti įvykio vietą. Tačiau, tokiu atveju, būtina užfiksuoti kontaktinę informaciją (vardą, pavardę, telefono numerį, automobilio valstybinį numerį) ir susitarti dėl susitikimo laiko ir vietos, kur bus aptariami kompensacijos klausimai. Rekomenduojama visus susitarimus užfiksuoti raštu, kad vėliau nekiltų nesusipratimų.
Atsakomybė už eismo įvykio vietos palikimą
Neturint pagrįstos priežasties palikus eismo įvykio vietą, vairuotojui gali būti taikoma administracinė arba net baudžiamoji atsakomybė. Administracinė atsakomybė gali apimti baudą, teisės vairuoti transporto priemonę atėmimą arba administracinį areštą. Baudžiamoji atsakomybė taikoma, jei eismo įvykio metu buvo sužaloti ar žuvo žmonės, o vairuotojas sąmoningai paliko įvykio vietą, siekdamas išvengti atsakomybės.
Praktiniai patarimai
Esant eismo įvykiui, rekomenduojama laikytis šių patarimų:
- Nedelsiant sustokite: Sustokite saugioje vietoje ir įjunkite avarinę signalizaciją.
- Įvertinkite situaciją: Patikrinkite, ar nėra sužeistų žmonių ir ar reikia kviesti greitąją medicinos pagalbą.
- Pažymėkite įvykio vietą: Pastatykite avarinio sustojimo ženklą.
- Užfiksuokite įvykio aplinkybes: Nufotografuokite transporto priemonių padėtį, apgadinimus ir kitus svarbius detales.
- Pasikeiskite informacija: Su kita įvykio šalimi pasikeiskite kontaktine informacija (vardu, pavarde, telefono numeriu, automobilio valstybiniu numeriu, draudimo poliso numeriu).
- Užpildykite eismo įvykio deklaraciją: Jei sutariate dėl įvykio aplinkybių ir kaltės, užpildykite eismo įvykio deklaraciją.
- Kreipkitės į policiją: Jei kyla nesutarimų dėl įvykio aplinkybių ar kaltės, arba jei yra sužeistų žmonių, kreipkitės į policiją.
- Būkite mandagūs ir ramūs: Stresinėje situacijoje svarbu išlikti ramiems ir mandagiems.
Draudimo aspektai
Svarbu žinoti, kad palikus eismo įvykio vietą be pateisinamos priežasties, draudimo įmonė gali atsisakyti išmokėti draudimo išmoką. Pagal nurodytus teisės aktus draudėjui per 3 darbo dienas nepranešus apie eismo įvykį draudikas gali reikalauti grąžinti iki 20 proc. išmokėtos draudimo išmokos. Todėl, net ir esant nedideliam apgadinimui, rekomenduojama informuoti draudimo įmonę apie įvykį ir pasikonsultuoti dėl tolimesnių veiksmų.
Eismo saugumas
Eismo saugumas yra prioritetas. Vairuotojai turėtų būti atidūs ir atsargūs kelyje, laikytis kelių eismo taisyklių ir vengti rizikingų manevrų. Važiuojant keliu tamsiuoju paros metu arba kai blogas matomumas, dviračio priekyje turi degti baltas šviesos žibintas, o gale – raudonas šviesos žibintas. Kai kurie vairuotojai intensyvaus eismo srauto metu nardo tarp automobilių, priversdami kitus staigiai stabdyti, neleisti aplenkti didinant greitį. Tokie veiksmai kelia pavojų ne tik jiems patiems, bet ir kitiems eismo dalyviams. Naujieji reikalavimai užtikrins, kad vairuotojai būtų geriau pasirengę realioms vairavimo situacijoms ir pakankamai žinotų apie riziką, susijusią su pėsčiaisiais, vaikais, dviratininkais ir kitais pažeidžiamais eismo dalyviais.
Tags:
Panašūs įrašai:
- Kada Reikia Mokėti Mokesčius už Parduotą Automobilį? Viskas, Ką Reikia Žinoti
- Kada Policija Gali Stabdyti Automobilį: Viskas, Ką Reikia Žinoti
- Kada Suteikiamas Pakaitinis Automobilis? Viskas, Ką Reikia Žinoti!
- Kas Yra "Am" Kategorijos Automobiliai? Viskas, Ką Turite Žinoti
- Nuo kiek metų galima vairuoti motorolerį 49cc: taisyklės ir reikalavimai