Ford Powershift transmisija, sukėlusi nemažai diskusijų automobilių pasaulyje, yra dviejų sankabų automatinė pavarų dėžė. Šiame straipsnyje panagrinėsime Powershift transmisijos veikimo principą, jos privalumus ir trūkumus, patikimumo klausimus, skirtingus tipus bei eksploatavimo ypatumus, kad skaitytojas galėtų susidaryti visapusišką nuomonę apie šią technologiją.
Kas yra Ford Powershift?
Ford Powershift yra automatinė pavarų dėžė su dviem sankabomis (angl. *Dual-Clutch Transmission* arba DCT). Esminis skirtumas nuo įprastinių automatinių pavarų dėžių yra tas, kad Powershift naudoja dvi atskiras sankabas – vieną skirtą lyginiams, o kitą nelyginiams bėgiams. Tai leidžia itin greitai perjungti pavaras, nes viena sankaba jau būna pasiruošusi kitam bėgiui, kol kita dar perduoda galią.
Ši sistema teoriniu požiūriu turėtų užtikrinti sklandesnį ir greitesnį pavarų perjungimą nei įprastinė automatinė transmisija, o taip pat pagerinti degalų ekonomiją, prilygstančią mechaninei pavarų dėžei. Tačiau praktikoje, ypač ankstyvosiose Powershift versijose, pasitaikė nemažai problemų, kurios apkartino vartotojų patirtį.
Powershift Veikimo Principas
Powershift transmisija veikia dviem pagrindinėmis sankabomis, kurios kontroliuoja skirtingus pavarų rinkinius. Viena sankaba atsakinga už 1, 3 ir 5 bėgius (kai kuriuose modeliuose ir atbulinę pavarą), o kita – už 2, 4 ir 6 bėgius. Kai automobilis važiuoja, tarkime, antru bėgiu, trečiasis bėgis jau būna paruoštas perjungimui, tačiau sankaba lieka atjungta. Kai vairuotojas reikalauja perjungti į trečią bėgį, antrojo bėgio sankaba atjungiama, o trečiojo bėgio sankaba akimirksniu įjungiama. Dėl šio proceso pavarų perjungimas vyksta labai greitai ir beveik nepastebimai.
Šis veikimo principas leidžia pasiekti kelis privalumus: greitą pavarų perjungimą, mažesnius galios nuostolius (lyginant su tradicinėmis automatinėmis pavarų dėžėmis) ir potencialiai geresnį degalų naudojimą. Tačiau sudėtinga konstrukcija ir priklausomybė nuo tikslios elektronikos veikimo taip pat lemia tam tikrus trūkumus, apie kuriuos kalbėsime toliau.
Powershift Tipai: Sausos ir Šlapios Sankabos
Yra du pagrindiniai Powershift transmisijos tipai: su sausomis sankabomis ir su šlapiomis sankabomis. Pagrindinis skirtumas tarp jų yra sankabų aušinimo būdas.
- Sausos sankabos Powershift: Šio tipo transmisijoje sankabos veikia "sausoje" aplinkoje, t.y., jos nėra panardintos į alyvą. Sausos sankabos yra efektyvesnės energijos perdavimo požiūriu, nes neturi pasipriešinimo, kurį sukelia alyva. Tačiau jos yra jautresnės perkaitimui ir dilimui, ypač važinėjant mieste su dažnais sustojimais ir pajudėjimais.
- Šlapios sankabos Powershift: Šio tipo transmisijoje sankabos yra panardintos į alyvos vonią. Alyva atlieka aušinimo ir tepimo funkciją, todėl šlapios sankabos yra atsparesnės perkaitimui ir dilimui. Jos geriau tinka didesniam sukimo momentui ir intensyvesniam naudojimui, tačiau yra mažiau efektyvios energijos perdavimo požiūriu nei sausos sankabos.
Ford naudojo abu tipus Powershift transmisijų skirtinguose modeliuose ir su skirtingais varikliais. Sausos sankabos dažniausiai buvo montuojamos su mažesniais varikliais, o šlapios sankabos – su galingesniais.
Powershift Privalumai
Nepaisant patikimumo problemų, Powershift turi keletą privalumų:
- Greitas pavarų perjungimas: Dvigubos sankabos technologija leidžia labai greitai perjungti pavaras, todėl automobilis greičiau įsibėgėja ir geriau reaguoja į vairuotojo komandas.
- Geresnė degalų ekonomija: Tinkamai veikianti Powershift transmisija gali užtikrinti degalų ekonomiją, prilygstančią mechaninei pavarų dėžei, ypač važiuojant pastoviu greičiu.
- Sklandus važiavimas: Gerai sukalibruota Powershift transmisija turėtų užtikrinti sklandų ir komfortišką važiavimą, be trūkčiojimų ar smūgių perjungiant pavaras.
Powershift Trūkumai
Pagrindinis Powershift trūkumas yra patikimumo problemos, ypač ankstyvosiose versijose su sausomis sankabomis. Dažniausios problemos:
- Trūkčiojimas ir smūgiavimas: Važiuojant lėtai arba perjungiant pavaras, Powershift gali trūkčioti arba smūgiuoti, ypač važinėjant mieste.
- Perkaitimas: Sausos sankabos Powershift gali perkaisti važinėjant kamščiuose arba tempiant priekabą.
- Sankabos dilimas: Dažnas pavarų perjungimas mieste gali pagreitinti sankabos dilimą, ypač sausos sankabos versijose.
- Elektronikos gedimai: Powershift transmisija yra valdoma elektronikos, todėl gedimai elektroninėje sistemoje gali sukelti įvairių problemų, įskaitant neteisingą pavarų perjungimą arba visos transmisijos gedimą.
- Brangus remontas: Powershift transmisijos remontas gali būti brangus, ypač jei reikia keisti sankabas arba mechatroninį bloką.
Patikimumo Klausimai ir Atsiliepimai
Atsiliepimai apie Ford Powershift yra labai įvairūs. Kai kurie savininkai džiaugiasi greitu pavarų perjungimu ir gera degalų ekonomija, o kiti skundžiasi dažnais gedimais, trūkčiojimu ir brangiu remontu. Problemos dažniausiai pasireiškia su sausos sankabos Powershift transmisijomis, ypač ankstyvosiose versijose, montuotose į Ford Focus ir Fiesta modelius.
Dėl didelio skaičiaus skundų ir problemų Ford sulaukė nemažai ieškinių ir buvo priverstas pratęsti garantiją Powershift transmisijoms kai kuriuose regionuose. Tačiau tai nepašalino visų problemų, ir daugelis savininkų vis dar susiduria su sunkumais.
Verta paminėti, kad vėlesnės Powershift versijos su šlapiomis sankabomis yra patikimesnės ir rečiau genda. Tačiau net ir jos nėra visiškai be problemų.
Eksploatavimo Ypatumai ir Priežiūra
Norint sumažinti Powershift transmisijos gedimų riziką, svarbu laikytis tam tikrų eksploatavimo ir priežiūros rekomendacijų:
- Venkite agresyvaus vairavimo: Staigūs pagreitėjimai ir stabdymai gali pagreitinti sankabos dilimą.
- Naudokite tinkamą alyvą: Būtina naudoti tik gamintojo rekomenduojamą alyvą transmisijai.
- Reguliariai keiskite alyvą: Alyvos keitimo intervalas priklauso nuo transmisijos tipo ir eksploatavimo sąlygų, tačiau rekomenduojama alyvą keisti dažniau nei nurodyta gamintojo, ypač jei dažnai važinėjate mieste.
- Venkite ilgų kamščių: Važinėjant ilgai kamščiuose, sausos sankabos Powershift gali perkaisti. Jei įmanoma, stenkitės važiuoti tolygiai arba naudokite rankinį pavarų perjungimo režimą, kad sumažintumėte sankabos apkrovą.
- Laiku atlikite diagnostiką: Jei pastebėjote kokių nors neįprastų garsų ar trūkčiojimų, nedelsdami kreipkitės į specialistus diagnostikai.
Ar Verta Pirkti Automobilį su Powershift?
Atsakymas į šį klausimą priklauso nuo konkretaus automobilio modelio, pagaminimo metų ir Powershift transmisijos tipo. Jei svarstote pirkti naudotą automobilį su ankstyvąja sausos sankabos Powershift transmisija, būtina atidžiai patikrinti automobilio istoriją ir atlikti diagnostiką, kad įsitikintumėte, jog transmisija veikia tinkamai.
Jei svarstote pirkti naujesnį automobilį su šlapios sankabos Powershift transmisija, rizika yra mažesnė, tačiau vis tiek verta pasidomėti savininkų atsiliepimais ir laikytis priežiūros rekomendacijų.
Kai kuriais atvejais, jei turite galimybę rinktis, galbūt verta apsvarstyti alternatyvą su įprastine automatine pavarų dėže arba mechanine pavarų dėže, kad išvengtumėte galimų Powershift problemų.
Alternatyvos Powershift Transmisijoms
Ford, suprasdamas Powershift transmisijos problemas, ėmėsi veiksmų, kad pakeistų šią technologiją. Naujesniuose modeliuose vietoje Powershift naudojamos tradicinės automatinės pavarų dėžės su hidrotransformatoriais, kurios yra patikimesnės ir rečiau genda.
Taip pat, Ford siūlo modelius su mechaninėmis pavarų dėžėmis, kurios yra patikimos ir paprastos konstrukcijos.
Apibendrinimas
Ford Powershift transmisija yra dviejų sankabų automatinė pavarų dėžė, turinti savų privalumų ir trūkumų. Nors teoriškai ji turėtų užtikrinti greitą pavarų perjungimą ir gerą degalų ekonomiją, praktikoje, ypač ankstyvosiose versijose su sausomis sankabomis, pasitaikė nemažai patikimumo problemų.
Svarbu atidžiai įvertinti visus veiksnius prieš perkant automobilį su Powershift transmisija, atsižvelgti į modelio metus, transmisijos tipą ir savininkų atsiliepimus. Laikantis eksploatavimo ir priežiūros rekomendacijų, galima sumažinti gedimų riziką, tačiau visiškai jų išvengti ne visada pavyksta.
Tags:
Panašūs įrašai:
- Polizinginiai Ford automobiliai: Viskas, Ką Turite Žinoti
- Kur Gaminami Ford Automobiliai? Atraskite Visus Gamybos Vietas!
- Ford markės automobiliai: Ką reikia žinoti prieš perkant?
- Kaip Pasirinkti Lietus Ratlankius Pagal Jūsų Automobilį?
- Ratlankių išmatavimai pagal automobilį: kaip teisingai pasirinkti?