Šiame straipsnyje detaliai aptarsime transporto priemonės išregistravimo procedūrą Lietuvoje, kai pasibaigia privalomasis civilinės atsakomybės draudimas. Išnagrinėsime, kodėl tai svarbu, kokie yra automatinio išregistravimo ypatumai, kokie dokumentai reikalingi ir kokie yra alternatyvūs išregistravimo būdai. Informacija aktuali 2025 m. balandžio 14 d.

Kodėl svarbu išregistruoti transporto priemonę?

Išregistravimas yra būtinas, kai transporto priemonė nebėra naudojama eisme dėl įvairių priežasčių: pardavimo, sunaikinimo, eksporto į užsienį ar tiesiog nebenaudojimo. Tai leidžia išvengti daugybės problemų ir atsakomybių, susijusių su transporto priemone, ypač pardavimo atveju.

Atsakomybės perkėlimas: Pardavus automobilį, išregistravimas užtikrina, kad visa atsakomybė už transporto priemonę pereina naujam savininkui. Tai apima administracinę atsakomybę už pažeidimus, mokesčius ir kitus įsipareigojimus.

Apsauga nuo neteisėto naudojimo: Išregistravimas apsaugo nuo situacijų, kai jūsų vardu registruotas automobilis gali būti naudojamas neteisėtai veiklai. Pavyzdžiui, prekybai kontrabanda ar kitiems nusikalstamiems veiksmams.

Finansinės naštos sumažinimas: Laiku išregistravus transporto priemonę, išvengiama prievolės mokėti transporto priemonės mokestį ir privalomojo civilinės atsakomybės draudimo įmokas, kai automobilis faktiškai nebėra naudojamas.

Automatinis transporto priemonės išregistravimas

Lietuvoje galioja automatinio transporto priemonių išregistravimo sistema, kuri taikoma, kai transporto priemonė neatitinka tam tikrų reikalavimų. Tai reiškia, kad valstybė automatiškai išregistruoja transporto priemonę, jei nesilaikoma tam tikrų sąlygų.

Automatinio išregistravimo sąlygos

Pagrindinė automatinio išregistravimo sąlyga –pasibaigęs privalomasis civilinės atsakomybės draudimas ir/arbatechninės apžiūros galiojimas. Jei transporto priemonė neturi galiojančio draudimo ir/arba techninės apžiūros ilgiau nei 180 dienų, ji gali būti automatiškai išregistruota.

Įspėjimas apie išregistravimą: Transporto priemonės savininkas iš anksto informuojamas apie gresiantį automatinį išregistravimą. Šis pranešimas siunčiamas elektroniniu paštu arba SMS žinute, jei savininkas yra pateikęs kontaktinę informaciją "Regitrai". Pranešime nurodoma, kad reikia pasirūpinti privalomąja apžiūra ar draudimu, kad transporto priemonė nebūtų išregistruota.

Automatinio išregistravimo pasekmės: Po automatinio išregistravimo, transporto priemonė negali dalyvauti eisme. Norint vėl naudoti transporto priemonę, ją reikia iš naujo įregistruoti, atlikti techninę apžiūrą ir apdrausti.

Automatinio išregistravimo kritika ir pakeitimai

Automatinio išregistravimo sistema sulaukė kritikos dėl to, kad kartais transporto priemonės išregistruojamos neteisingai, o tai sukelia nepatogumų savininkams. Dėl šios priežasties, svarstomi automatinio išregistravimo sistemos pakeitimai, siekiant sumažinti administracinę naštą ir išvengti pakartotinių registracijos procedūrų.

Rankinis transporto priemonės išregistravimas

Jei norite išregistruoti transporto priemonę savarankiškai, galite tai padaryti kreipdamiesi į "Regitros" padalinį. Tai ypač aktualu, kai transporto priemonė parduodama, sunaikinama ar eksportuojama į užsienį.

Žingsniai, kaip išregistruoti transporto priemonę "Regitroje"

  1. Surinkite reikiamus dokumentus:
    • Asmens tapatybės dokumentas (pasas arba asmens tapatybės kortelė).
    • Transporto priemonės registracijos liudijimas.
    • Valstybiniai numerio ženklai (išregistruojant dėl sunaikinimo).
    • Transporto priemonės sunaikinimo pažymėjimas (jei transporto priemonė sunaikinta).
    • Pardavimo dokumentas (jei transporto priemonė parduota).
  2. Kreipkitės į "Regitros" padalinį:
    • Užsiregistruokite vizitui iš anksto "Regitros" internetinėje svetainėje arba telefonu.
    • Atvykite į "Regitros" padalinį sutartu laiku.
  3. Pateikite dokumentus ir užpildykite prašymą:
    • Pateikite reikiamus dokumentus "Regitros" darbuotojui.
    • Užpildykite prašymą dėl transporto priemonės išregistravimo.
  4. Sumokėkite mokestį:
    • Sumokėkite nustatytą mokestį už transporto priemonės išregistravimą.
  5. Gaukite patvirtinimą:
    • Gaukite patvirtinimą apie transporto priemonės išregistravimą.

Transporto priemonės išregistravimas pardavus

Pardavus transporto priemonę, svarbu ją kuo greičiau išregistruoti, kad išvengtumėte atsakomybės už būsimus mokėjimus ar pažeidimus, susijusius su transporto priemone. Tai galite padaryti tiek automatiškai (jei naujas savininkas per tam tikrą laiką neįregistruoja transporto priemonės), tiek rankiniu būdu kreipiantis į "Regitros" padalinį.

Elektroninis pranešimas: Po sėkmingo išregistravimo, vartotojas gauna elektroninį pranešimą apie tai. Išregistruota transporto priemonė vartotojo paskyroje rodoma dar 15 dienų, kol ją įregistruoja pirkėjas. Po 15 dienų, parduota transporto priemonė automatiškai išregistruojama iš sistemos.

Transporto priemonės išregistravimas sunaikinus

Jei transporto priemonė sunaikinta (pvz., po avarijos), ją būtina išregistruoti pateikiant transporto priemonės sunaikinimo pažymėjimą, registracijos liudijimą ir valstybinius numerio ženklus "Regitros" padalinyje.

Alternatyvūs išregistravimo būdai

Be automatinio ir rankinio išregistravimo, yra ir kitų būdų išregistruoti transporto priemonę:

Išregistravimas eksportuojant: Jei transporto priemonė eksportuojama į užsienį, ją reikia išregistruoti "Regitroje" pateikiant eksporto dokumentus.

Išregistravimas dėl vagystės: Jei transporto priemonė pavogta, reikia kreiptis į policiją ir informuoti "Regitrą". Išregistravimas atliekamas pateikus policijos išduotą pažymą apie vagystę.

Išvados

Transporto priemonės išregistravimas yra svarbi procedūra, kuri leidžia išvengti daugybės problemų ir atsakomybių. Svarbu žinoti automatinio išregistravimo sąlygas ir rankinio išregistravimo žingsnius. Jei turite klausimų ar neaiškumų, visada galite kreiptis į "Regitros" specialistus.

Tags: #Registravimas

Panašūs įrašai: