Vairuotojo pažymėjimas – tai dokumentas, suteikiantis teisę vairuoti tam tikrų kategorijų transporto priemones. Lietuvoje vairuotojo pažymėjimus išduoda ir administruoja valstybės įmonė "Regitra". Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime visus aspektus, susijusius su vairuotojo pažymėjimo gavimu, keitimu ir naudojimu Lietuvoje, siekiant atsakyti į visus Jums rūpimus klausimus.
Kas Yra Vairuotojo Pažymėjimas ir Kodėl Jis Reikalingas?
Vairuotojo pažymėjimas yra oficialus dokumentas, patvirtinantis, kad asmuo yra išlaikęs reikiamus egzaminus ir atitinka nustatytus reikalavimus, leidžiančius jam vairuoti tam tikrą transporto priemonę. Vairuotojo pažymėjimas yra ne tik teisė vairuoti, bet ir įrodymas, kad vairuotojas žino Kelių eismo taisykles (KET) ir yra fiziškai bei psichologiškai pasirengęs saugiai vairuoti. Neturint galiojančio vairuotojo pažymėjimo, vairuoti draudžiama, o pažeidus šį reikalavimą, gresia baudos ir kitos teisinės pasekmės.
Vairuotojo Pažymėjimų Kategorijos
Vairuotojo pažymėjimai skirstomi į kategorijas, pagal tai, kokias transporto priemones leidžiama vairuoti. Pagrindinės kategorijos yra:
- AM: Mopedai ir lengvieji keturračiai.
- A1: Motociklai, kurių variklio darbinis tūris neviršija 125 cm³, o galia – 11 kW.
- A2: Motociklai, kurių galia neviršija 35 kW, o galios ir svorio santykis – 0,2 kW/kg.
- A: Motociklai be apribojimų.
- B: Automobiliai, kurių didžiausia leidžiamoji masė neviršija 3500 kg ir kurie skirti vežti ne daugiau kaip 8 keleivius (neskaitant vairuotojo).
- BE: B kategorijos automobiliai su priekaba, kurios didžiausia leidžiamoji masė neviršija 3500 kg.
- C1: Automobiliai, kurių didžiausia leidžiamoji masė viršija 3500 kg, bet neviršija 7500 kg.
- C1E: C1 kategorijos automobiliai su priekaba, kurios didžiausia leidžiamoji masė viršija 750 kg.
- C: Automobiliai, kurių didžiausia leidžiamoji masė viršija 3500 kg.
- CE: C kategorijos automobiliai su priekaba, kurios didžiausia leidžiamoji masė viršija 750 kg.
- D1: Autobusai, skirti vežti ne daugiau kaip 16 keleivių (neskaitant vairuotojo).
- D1E: D1 kategorijos autobusai su priekaba, kurios didžiausia leidžiamoji masė viršija 750 kg.
- D: Autobusai, skirti vežti daugiau kaip 8 keleivius (neskaitant vairuotojo).
- DE: D kategorijos autobusai su priekaba, kurios didžiausia leidžiamoji masė viršija 750 kg.
- T: Traktoriai ir savaeigės mašinos.
Kaip Gauti Vairuotojo Pažymėjimą? Žingsnis po Žingsnio
Norint gauti vairuotojo pažymėjimą Lietuvoje, reikia atlikti kelis pagrindinius žingsnius:
1. Medicininė Apžiūra
Pirmiausia reikia pasitikrinti sveikatą ir gauti medicininę pažymą, patvirtinančią, kad esate tinkamas vairuoti. Tai apima regėjimo, klausos, psichologinės būklės ir kitų svarbių sveikatos aspektų patikrinimą. Medicininę apžiūrą galima atlikti bet kurioje gydymo įstaigoje, turinčioje teisę išduoti tokias pažymas. Svarbu atkreipti dėmesį, kad nuo 2025 m. sausio 1 d., neturint galiojančios medicininės pažymos, vairuotojo pažymėjimas negalios.
2. Teorijos Mokymai
Po medicininės apžiūros reikia lankyti teorijos kursus vairavimo mokykloje. Kursų metu supažindinama su Kelių eismo taisyklėmis (KET), saugaus eismo pagrindais, pirmosios pagalbos suteikimo principais ir kita svarbia informacija. Teorijos kursų trukmė priklauso nuo pasirinktos kategorijos.
3. Praktikos Mokymai
Po teorijos kursų pradedami praktikos mokymai. Praktikos mokymų metu vairavimo instruktorius moko vairavimo įgūdžių, saugaus vairavimo principų ir manevravimo įvairiose eismo situacijose. Praktikos mokymų trukmė taip pat priklauso nuo pasirinktos kategorijos ir individualių vairavimo įgūdžių.
4. Teorijos Egzaminas Regitroje
Išlaikius teorijos kursus vairavimo mokykloje, reikia laikyti teorijos egzaminą "Regitroje". Egzamino metu tikrinamos KET žinios ir gebėjimas jas taikyti praktiškai. Egzaminas laikomas kompiuteriu, atsakinėjant į testinius klausimus.
5. Praktikos Egzaminas Regitroje
Sėkmingai išlaikius teorijos egzaminą, reikia laikyti praktikos egzaminą "Regitroje". Egzamino metu egzaminuotojas vertina vairavimo įgūdžius, gebėjimą saugiai ir atsakingai vairuoti, laikytis KET reikalavimų. Praktikos egzaminas laikomas realiomis eismo sąlygomis.
6. Vairuotojo Pažymėjimo Gavimas
Sėkmingai išlaikius abu egzaminus, galima kreiptis į "Regitrą" dėl vairuotojo pažymėjimo išdavimo. Pateikus reikiamus dokumentus ir sumokėjus nustatytą mokestį, vairuotojo pažymėjimas išduodamas per nustatytą laikotarpį. Naujas vairuotojo pažymėjimas gali būti išduodamas per dešimt darbo dienų (14,19 Eur), tris darbo dienas (22,88 Eur) arba vieną darbo dieną (37,36 Eur). Už papildomą mokestį (6,08 Eur) pažymėjimas gali būti pristatytas asmens pageidaujamu adresu (pristatoma tik Lietuvos teritorijoje).
Reikalingi Dokumentai Vairuotojo Pažymėjimui Gauti
Kreipiantis dėl vairuotojo pažymėjimo išdavimo, reikia pateikti šiuos dokumentus:
- Asmens tapatybės dokumentą (pasą arba asmens tapatybės kortelę).
- Medicininę pažymą.
- Vairavimo mokyklos baigimo pažymėjimą.
- Prašymą išduoti vairuotojo pažymėjimą.
- Mokėjimo už vairuotojo pažymėjimą kvitą.
Vairuotojo Pažymėjimo Keitimas
Vairuotojo pažymėjimas galioja tam tikrą laikotarpį (dažniausiai 10 metų), po kurio jį reikia pakeisti. Taip pat vairuotojo pažymėjimą reikia keisti, jei pasikeitė asmens duomenys (pavardė, adresas) arba jei pažymėjimas buvo prarastas ar sugadintas.
Kaip Pakeisti Vairuotojo Pažymėjimą?
Vairuotojo pažymėjimą galima pakeisti "Regitros" padalinyje arba internetu. Internetu užsisakyti vairuotojo pažymėjimą gali ne tik pradedantieji vairuotojai, kurie keičia dviejų metų vairuotojo pažymėjimą, bet ir tie, kurių pažymėjimas galioja 10 metų. Pastaruoju atveju būtina esminė sąlyga asmuo turi turėti ne seniau kaip prieš 5 metus išduotą asmens tapatybės dokumentą ir galiojančią medicininę pažymą. Keičiant vairuotojo pažymėjimą, reikia pateikti:
- Asmens tapatybės dokumentą.
- Senąjį vairuotojo pažymėjimą (jei jis nėra prarastas).
- Medicininę pažymą (jei jos galiojimo laikas pasibaigęs).
- Prašymą pakeisti vairuotojo pažymėjimą.
- Mokėjimo už vairuotojo pažymėjimo keitimą kvitą.
Vairuotojo pažymėjimas gali būti pristatytas į artimiausią paštomatą arba per kurjerį. Pristatymo kaina: - į siuntų savitarnos terminalą - 4,90 Eur - per kurjerį - 6,99 Eur . Jei pasirinkote vairuotojo pažymėjimo gamybos laiką per 1 d. d., dokumentą reikės atsiimti Regitros padalinyje.
Pradedančiojo Vairuotojo Pažymėjimas
Pradedantiesiems vairuotojams (turintiems vairuotojo stažą iki 2 metų) išduodamas pradedančiojo vairuotojo pažymėjimas. Pavyzdžiui, jeigu Jūsų pradedančiojo vairuotojo pažymėjimas pradėjo galioti 2025 m. liepos 2 d., Jūs galėsite užsisakyti naują vairuotojo pažymėjimą nuo 2027 m. liepos 3 d. Jūsų patogumui: nuo 2019 m. balandžio mėn. išduodame pradedančiųjų vairuotojų pažymėjimus, kurie galioja 3 metus papildomi metai suteikia Jums.... Pradedantiesiems vairuotojams taikomi tam tikri apribojimai, pavyzdžiui, didesnis baudos taškų skaičius už pažeidimus ir privalomasis papildomas mokymas, jei padaromi tam tikri pažeidimai. Pasibaigus pradedančiojo vairuotojo pažymėjimo galiojimo laikui, jis keičiamas į nuolatinį vairuotojo pažymėjimą.
Vairuotojo Pažymėjimo Galiojimo Patikrinimas
Svarbu reguliariai tikrinti vairuotojo pažymėjimo galiojimo laiką, kad išvengtumėte nemalonumų. Savo medicininės pažymos galiojimą galite pasitikrinti:
- Identifikavus save per E. valdžios vartus: PASITIKRINTI
- Suvedus vairuotojo pažymėjimo numerį ir asmens kodą: inforegitra.lt.
Vairuotojo Pažymėjimo Praradimas ar Vagystė
Jei vairuotojo pažymėjimas buvo prarastas ar pavogtas, reikia nedelsiant kreiptis į policiją ir "Regitrą". "Regitroje" bus išduotas naujas vairuotojo pažymėjimas, o senasis bus paskelbtas negaliojančiu.
Vairuotojo Pažymėjimo Galiojimo Sustabdymas ar Anuliavimas
Vairuotojo pažymėjimo galiojimas gali būti sustabdytas arba anuliuotas už šiurkščius KET pažeidimus, pavyzdžiui, vairavimą apsvaigus nuo alkoholio ar narkotikų, greičio viršijimą, sukėlus eismo įvykį ir pan. Vairuotojo pažymėjimo galiojimas gali būti sustabdytas teismo sprendimu. Anuliavus vairuotojo pažymėjimą, norint vėl gauti teisę vairuoti, reikia iš naujo laikyti visus egzaminus.
Vairuotojo Pažymėjimas Užsienyje
Lietuvos išduotas vairuotojo pažymėjimas galioja visose Europos Sąjungos šalyse. Jei planuojate vairuoti už ES ribų, reikia pasidomėti, ar jūsų vairuotojo pažymėjimas galioja toje šalyje, arba ar reikalingas tarptautinis vairuotojo pažymėjimas. Tarptautinį vairuotojo pažymėjimą galima gauti "Regitroje".
Kiti Svarbūs Aspektai
- Nuolatinė Gyvenamoji Vieta: Vairuotojo pažymėjimą galite užsisakyti, jei Jūsų nuolatinė gyvenamoji vieta yra Lietuvoje. Tai galite įrodyti dviem būdais: 1. Jūsų gyvenamoji vieta Lietuvoje deklaruota daugiau nei 185 dienas per kalendorinius metus. 2. Jūs dirbate arba studijuojate Lietuvoje.
- Statuso Pažymėjimas: Statuso pažymėjimas, išduotas vadovaujantis Lietuvos Respublikos tarptautinių operacijų, pratybų ir kitų karinio bendradarbiavimo renginių įstatymo 12 straipsnio 1 dalimi ... kurias Regitra gauna...
Šiame straipsnyje pateikta išsami informacija apie vairuotojo pažymėjimo gavimą, keitimą ir naudojimą Lietuvoje. Tikimės, kad ši informacija padės jums sėkmingai išspręsti visus klausimus, susijusius su vairuotojo pažymėjimu.
Tags:
Panašūs įrašai:
- Regitra: kaip patikrinti, ar pagamintas vairuotojo pažymėjimas? – Greitas būdas
- Tarptautinis vairuotojo pažymėjimas Regitra: kaip gauti? Kaina, dokumentai
- Automobilis be vairuotojo pažymėjimo: teisės, taisyklės ir reikalavimai Lietuvoje
- Kaip Deklaruoti Automobilį Į Baltarusiją: Žingsnis po Žingsnio Gidas
- Volvo V50 priekiniai žibintai: pasirinkimas, kainos, patarimai